Bartosz Czechowicz | 18 maja 2017, 17:08

Android Go - nowy system dla smartfonów z 512 MB pamięci RAM

Google znowu wychodzi naprzeciw użytkownikom smartfonów z segmentu low-end. Po programie Android One, w ramach którego wprowadzano na rynek tanie telefony z oprogramowaniem firmy, zapowiedziano inicjatywę Android Go. Dzięki niej otrzymamy specjalną wersję software'u, przystosowaną nawet do urządzeń z 512 MB pamięci RAM.

Android Go ma zadebiutować w 2018 roku. Niestety, dokładna data premiery nie jest jeszcze znana. Wiadomo za to, że z nowego systemu skorzystają posiadacze smartfonów z Androidem w wydaniu O lub nowszym, których urządzenia będą mieć od 512 MB do 1 GB pamięci RAM. Oprogramowanie ma być przystosowane do urządzeń z segmentu low-end i poradzi sobie zarówno z mało wydajnymi podzespołami, jak i z mocno limitowanym dostępem do sieci. Poprawiony zostanie także sklep Play, który w przypadku korzystania z odchudzonego software'u będzie promował aplikacje, które mało obciążają urządzenia przenośne.

Software powinien zapewnić płynną pracę na sprzęcie z segmentu low-end, ale prawdopodobnie odbędzie się to kosztem części funkcji standardowej wersji Androida. Google nie ujawniło jednak, jakich dokładnie ograniczeń możemy się spodziewać. Tajemnicą pozostają także nadchodzące smartfony, na których będziemy mogli uruchamiać Androida w wydaniu Go.

Źródło: arstechnica