Bartosz Czechowicz | 30 maja 2017, 16:34

Nvidia Max-Q - poręczne notebooki dla graczy

Małe gabaryty i duża moc. Nvidia podczas trwających właśnie targów Computex 2017 zapowiedziała nowy program, Max-Q. W jego ramach do sprzedaży mają trafiać laptopy dla graczy, które będą cechowały się wysoką wydajnością i poręcznymi rozmiarami. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to odpowiednie notebooki zobaczymy już 27 czerwca.

Nvidia obiecuje, że komputery wprowadzane do sprzedaży w ramach programu Max-Q będą mieć około 18 mm grubości przy wadze 2,3 kg. Nie wiemy jeszcze, jakie dokładne modele zobaczymy (jeden z nich to Asus Zephyrus, brakuje jednak szerszej listy), tajemnicą pozostają także ich podzespoły, ale firma ujawniła, że użytkownicy nowych laptopów będą mogli korzystać z układów graficznych GTX 1060, GTX 1070 oraz GTX 1080. Sam sprzęt ma być natomiast tak zaprojektowany, żeby zminimalizować pobór energii i ograniczyć nagrzewanie się podzespołów. Co ciekawe, podczas konferencji przedsiębiorstwo zdradziło, że nadchodzące notebooki będą o około 60% wydajniejsze od konsoli PlayStation 4 Pro.

Nvidia przy okazji zapowiedziała także tryb WhisperMode, który tak dostosuje liczbę klatek na sekundę, żeby zoptymalizować hałas, pobór prądu oraz ilość wydzielanego ciepła. Nie będzie on jednak dostępny tylko na sprzęcie Max-Q. Firma obiecuje bowiem, że rozwiązanie pojawi się na wszystkich laptopach z grafiką Pascal, a stosowana aktualizacja zostanie wydana wkrótce. Wracając zaś do tematu nadchodzących notebooków, warto wspomnieć, że ich przygotowaniem zajmą się m.in. Acer, Asus oraz Alienware.

Źródło: theverge