Piotr Gontarczyk | 9 sierpnia 2017, 03:40

Noctua - internety oskarżają firmę o różnice w jakości wentylatorów. Sprawdzono. Nie ma różnic

Rzeczywistość kontra oburzenie internautów - 1:0. W sieci rozpowszechniano informacje o tym, że firma Noctua sprzedaje te same modele wentylatorów, których poszczególne egzemplarze działają inaczej, zależnie od tego, czy pochodzą z fabryki w Chinach, czy na Tajwanie. Znany producent akcesoriów z kategorii chłodzenia musiał ścierać się z różnymi oskarżeniami.

Sprawa zaczęła się od wpisu na Reddicie, gdzie użytkownik kryjący się pod pseudonimem Kendalf napisał o tym, że ma podejrzenia co do rozbieżności w wydajności i głośności wentylatorów firmy Noctua, produkowanych w różnych fabrykach. Kendalfa na to podejrzenie naprowadziły faktyczne, drobne różnice w wyglądzie wentylatorów z Chin i Tajwanu. Stąd wszystko potoczyło się bardzo szybko, bo zwykłe podejrzenie Kendalfa zostało potraktowane jako fakt, a jeden z najbardziej innowacyjnych producentów systemów chłodzenia i akcesoriów z nimi związanych został przez wielu internautów uznany za oszusta.

Sprawą postanowiła zająć się ekipa Gamers Nexus, która przetestowała sporo egzemplarzy z Chin i Tajwanu. Wśród nich były nawet te kupione przez Kendalfa, który podesłał je redakcji. Na podstawie przeprowadzonych testów ekipa Gamers Nexus stwierdziła, że wszelkie oskarżenia o to, że wentylatory Noctua z Chin i Tajwanu działają inaczej, są nieprawdziwe. Wyniki testów pokazują co prawda pewne różnice, ale są one tak małe, że nie stanowią żadnej podstawy do oskarżeń, które rzucono w stronę firmy Noctua. Niestety, oburzenie  internautów, na podstawie fałszywych informacji, występuje ostatnimi czasy wszędzie. Także na PCLab.pl.