Adrian Kotowski | 9 sierpnia 2017, 17:07

Samsung prezentuje 1-terabitowe kości pamięci V-NAND

Na pierwsze produkty z nowymi układami trzeba będzie trochę poczekać. Samsung opublikował informację prasową, w której czytamy, że firmie udało się stworzyć 1-terabitowe kości pamięci V-NAND. Dzięki nim w niedługiej przyszłości możliwe będzie tworzenie bardzo pojemnych i stosunkowo tanich nośników danych. 

Jak podaje Samsung, można spodziewać się konstrukcji SSD wyposażonych w 16 nowych kości, co da nam aż 2 TB miejsca na pliki. Producent twierdzi, że dzięki większej pojemności pojedynczego chipu, do sprzedaży trafią niewielkie pod względem rozmiarów nośniki oferujące sporo przestrzenni dyskowej. Nowe rozwiązanie powinno też znaleźć zastosowanie w produktach kierowanych na rynek korporacyjny.

Według Samsunga, przygotowanie 1-terabitowych kości to jedno z najważniejszych osiągnięć na rynku pamięci dokonanych w ciągu ostatniej dekady. Partnerzy firmy otrzymają dostęp do nowych układów w przyszłym roku. Nie podano niestety nawet orientacyjnej daty rozpoczęcia masowej produkcji.

Samsung ujawnił ponadto informacje na temat swoich nośników SSD NGSFF (Next Generation Small Form Factor) przeznaczonych dla klientów biznesowych. Są to urządzenia w formacie M.2 oferujące aż 16 TB miejsca na dane. Ich dokładne wymiary to 30,5 x 110 x 4,38 mm, co oznacza, że są zauważalnie większe niż typowy nośnik tego typu (co widać na załączonej grafice), jednak i tak stosunkowo niewielkie, biorąc pod uwagę ich pojemność. Masowa produkcja urządzeń powinna rozpocząć się pod koniec tego roku. W chwili obecnej Samsung pracuje ze swoimi partnerami nad standaryzacją NGSFF. 

Samsung NGSFF

Źródło: prasowe