Adrian Kotowski | 11 sierpnia 2017, 14:45

Intel wycofuje z oferty procesor dla gogli Microsoft HoloLens

Nowa generacja sprzętu na horyzoncie. Intel wycofuje ze swojej oferty chip Atom x5-Z8100P, który jest sercem gogli rozszerzonej rzeczywistości Microsoft HoloLens. Ostatnie procesory trafią do klienta niebieskich z końcem października tego roku, co sugeruje, że firma z Redmond może już przygotowywać się do premiery nowej wersji swojego sprzętu AR. 

Intel Atom x5-Z8100P (rodzina Cherry Trail), będzie można zamawiać tylko do 30 września tego roku, a ostatnie produkty zostaną dostarczone do Microsoftu - który jest de facto jedynym nabywcą tego modelu - dokładnie miesiąc później. Tak krótki okres pomiędzy wstrzymaniem zbierania zamówień, a końcem wysyłek sugeruje, że oba przedsiębiorstwa uzgodniły wcześniej termin zakończenia rynkowego bytu wspomnianego wyżej układu SoC.

Microsoft HoloLens

W sieci pojawiają się głosy, że ma to po prostu związek z nadchodzącą nową generacją gogli HoloLens. Atom x5-Z8100P powinien zostać zastąpiony przez dużo wydajniejszą jednostkę. Nie tak dawno Microsoft ujawnił, że pracuje nad koprocesorem HPU 2.0 (Holographic Processing Unit), służącym do przetwarzania danych zbieranych przez liczne czujniki. Jednostka zajmie się ponadto obliczeniami związanymi z uczeniem maszynowym. Przyda się więc chip, który będzie w stanie sprawnie współpracować z układami opracowanymi przez firmę z Redmond.

Inna sprawa, że według niektórych obserwatorów rynku Microsoft mógłby w ogóle zrezygnować z układów Intela i przejść na jednostki ARM. Problemem w tym przypadku mogłaby być jednak kompatybilność wsteczna, więc trudno powiedzieć, czy podmiot zdecyduje się na taki krok. Jak twierdzi serwis AnandTech, premiera HoloLens 2 mogłaby mieć miejsce pod koniec przyszłego lub w pierwszej połowie 2019 roku.

Źródło: AnandTech