Piotr Gontarczyk | 5 grudnia 2017, 03:40

Windows Update dla Windows 7 nie działa? Znamy przyczynę

Microsoft zapomniał zrobić... update. Od kilkudziesięciu godzin część użytkowników systemu operacyjnego Windows 7 nie mogą korzystać z usługi Windows Update. Na razie nie jest znana skala tego problemu, ale jego występowanie wielokrotnie już potwierdzono. Znaleziono też przyczynę i tkwi ona wyłącznie po stronie firmy Microsoft.

Na wielu forach dyskusyjnych, w tym na forum społeczności Microsoftu, mnożą się kolejne doniesienia o tym, że użytkownicy próbując wyszukać aktualizacje dla systemu Windows 7, otrzymują komunikat o błędzie 80248015 i informację o tym, że Windows Update nie może obecnie sprawdzić aktualizacji gdyż usługa nie jest uruchomiona. Komunikat zaleca ponowne uruchomienie systemu, ale to nie pomaga.

Podejrzeń co do źródła problemu było całkiem sporo, ale jeden z internautów je namierzył, stawiając wcześniej na "jakiś certyfikat". Trafił w dziesiątkę, bo w folderze systemowym usługi Windows Update siedzi plik z nieważnym już certyfikatem. Jego ważność wygasła 3 grudnia, a więc przedwczoraj. Właśnie od tego czasu Windows Update w systemie Windows 7 przestało działać. Microsoft najwyraźniej zapomniał odnowić certyfikat.

Obecnie jedną z najczęściej działających metod ominięcia źródła problemu jest wyłączenie sprawdzania aktualizacji dla produktów Microsoft, a także opcjonalnego oprogramowania tej firmy, w trakcie aktualizowania Windows. Opcję można znaleźć w ustawieniach usługi Windows Update. Pozostaje mieć nadzieję na to, że Microsoft znajdzie inny sposób na rozwiązanie tego problemu.

[Aktualizacja: wg doniesień internautów, wspomniany certyfikat jest na komputerach z Windows 7 aktualizowany. Z czasem więc sytuacja z Windows Update powinna wracać do normy.]

Sprawdź najniższe ceny Windows 10