Piotr Gontarczyk | 5 grudnia 2017, 04:20

AMD Ryzen APU z obsługą mobilnej techniki XFR

Ktoś wiedział, ale nie powiedział. Mobilne procesory AMD Ryzen typu APU to ostatnie z dużych wydarzeń na rynku procesorów tego roku. Po sporych sukcesach Ryzenów dla komputerów stacjonarnych, mobilne APU budzą spore nadzieje. Firma AMD potwierdziła już, że także te układy obsługują technikę XFR (eXtended Frequency Range), która zadebiutowała w stacjonarnych Ryzenach.

Wstępne testy laptopa HP Envy x360 z układem AMD Ryzen 5 2500U pokazały, że jednostka ta oferuje optymistycznie nastrajające wyniki w testach wydajności, ale ekipa TechReport miała pewne wątpliwości co do czasu działania na zasilaniu z akumulatora. Okazuje się, że czasy testowe, mniejsze niż spodziewane, mają swoje źródło w konfiguracji procesora.

Firma AMD potwierdziła, że niektóre z laptopów wyposażonych w mobilne APU Ryzen zapewniają możliwości chłodzenia wystarczające do tego, aby możliwe było wykorzystywanie techniki mXFR (mobilnej XFR). HP Envy x360 z procesorem Ryzen i zintegrowanym GPU Vega jest jednak pierwszym tego typu produktem. Oznacza to, że TDP procesora Ryzen 5 2500U w tym konkretnym modelu laptopa jest skonfigurowane na maksimum 25 W, a nie 15 W jak do tej pory mówiono. Działanie techniki mXFR daje więc lepszą wydajność, ale oczywiście kosztem czasu działania komputera na zasilaniu z akumulatora.

Zobacz najlepsze ceny laptopów hybrydowych HP Envy x360

Źródło: TechReport