Piotr Gontarczyk | 5 grudnia 2017, 05:51

Crucial 128 GB DDR4-2666 LRDIMM - bardzo pojemne moduły pamięci RAM

Kiedyś też będziesz tyle mieć. Crucial uruchomił dostawy nowych modułów pamięci RAM LRDIMM (Load Reduced DIMM) typu DDR4-2666 o pojemności aż 128 GB. Pomimo tak dużej pojemności, każdy moduł zadowala się napięciem zasilania wynoszącym tylko 1,2 V. Za sztukę trzeba zapłacić bagatela 3999 dolarów.

Producent swoje najnowsze moduły kieruje do odbiorców korzystających z serwerów, gdzie bardziej liczy się pojemność pamięci operacyjnej aniżeli sama jej wydajność. W nowych modułach, co warto podkreślić, zastosowano dość wysokie opóźnienia (CL22). Warto zauważyć, że gdyby osadzić osiem takich modułów na płycie głównej chociażby z procesorem AMD Epyc, to uzyskujemy konfigurację z 1 TB RAM-u.

Nowy moduł Cruciala, oznaczony symbolem CT128G4ZFE426S, produkowany jest z wykorzystaniem trzydziestu sześciu 8-gigabitowych układów DRAM firmy Micron. Każdy z tych układów zawiera stos czterech rdzeni krzemowych DRAM, złożonych z wykorzystaniem techniki TSV (Through Silicon Via). Nowy produkt firmy Crucial co prawda może działać na płytach głównych z procesorami Intel Xeon oraz AMD Epyc, aczkolwiek producent zaznacza, że są one zoptymalizowane do działania na platformie Intel Xeon Scalable (Skylake-SP).

Zobacz najniższe ceny modułów LRDIMM

Źródło: OC3D, opr. wł.