Adrian Kotowski | 5 grudnia 2017, 13:30

AMD zmieniło specyfikację Radeona RX 560 [Aktualizacja] Mamy oświadczenie AMD

Klienci mogą mieć problem z rozpoznaniem wersji. Serwis Heise.de zauważył, że AMD bez informowania kogokolwiek zmieniło dostępną na swojej oficjalnej stronie specyfikację karty graficznej Radeon RX 560. Od teraz pod tą samą nazwą mogą sprzedawane konstrukcje zauważalnie różniące się liczbą dostępnych procesorów strumieniowych (SP). 

Standardowo układy Radeon RX 560 (sprawdź najniższe ceny) wyposażone są w 16 Compute Units, co przekłada się na 1024 SP. Początkowo więc w specyfikacji urządzenia widoczna była tylko ta wartość, ale z czasem się to zmieniło. Latem tego roku na rynkach azjatyckich pojawił się model Radeon RX 560D, który jest po prostu przemianowaną wersją RX 460. Ten układ zapewnia 14 CU i 896 procesorów strumieniowych. [Aktualizacja] Poniżej możecie zapoznać się z oficjalnym oświadczeniem AMD:

- Zgadza się, że dostępne są wersje kart graficznych Radeon RX 560 z 14 CU (896 procesorów strumieniowych) i 16 CU (1024 procesorów strumieniowych). Wprowadziliśmy wersję 14 CU tego lata, aby zapewnić producentom i rynkowi więcej opcji konfiguracji kart z serii RX 500. Zwrócono nam uwagę, że niektórzy producenci AIB i sprzedawcy nie rozróżniają jasno między tymi dwoma wariantami, więc podjęliśmy natychmiastowe kroki w celu zażegnania tego problemu: pracujemy ze wszystkimi partnerami spośród producentów i kanału sprzedaży, aby upewnić się, że opisy produktów i nazwy wyjaśniają liczbę CU, aby gracze i inni konsumenci wiedzieli dokładnie, co kupują. Przepraszamy za zamieszanie, jakie to mogło spowodować. -

Radeon RX 560

Radeon RX 560

Problem prawdopodobnie by nie istniał, gdyby na rynkach europejskim i amerykańskim zachowano oznaczenie z literą „D”. Okazuje się jednak, że wszystkie modele sprzedawane są po prostu jako Radeony RX 560. Heise.de zauważa, że część zestawów komputerowych dostępnych w Niemczech ma na pokładzie słabszą wersję opisywanego GPU, choć nigdzie nie jest to dokładnie zaznaczone, co może wprowadzać klienta w błąd.

Radeon RX 560

Producenci kart graficznych podchodzą do tematu bardzo różnie. Sapphire wszystkie swoje modele sprzedaje jako wersje Radeon RX 560 Pulse i tylko sprawdzenie numeru seryjnego zagwarantuje nam, że kupujemy odpowiednią edycję. W przypadku Asusa jest już nieco lepiej, bo Radeony RX 560 z 896 SP dostępne są w wersjach z dopiskiem Evo. Niemniej, tego przecież klient nie musi wiedzieć. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby więc stosowanie nazwy RX 560D, która od razu wskazywałaby na inny model. Słabszych kart nie można też rozpoznać po ilości pamięci (jak choćby GeForce’ów GTX 1060), bo oferują jej dokładnie tyle samo co „prawdziwe” 560-tki.   

Źródło: Heise.de