Adrian Kotowski | 5 grudnia 2017, 15:09

Maszyny wirtualne z AMD Epyc dostępne w chmurze Microsoft Azure

Ważny kontrakt. AMD i Microsoft zaprezentowali wspólnie pierwsze dostępne dla klientów maszyny wirtualne działające w chmurze Azure, wykorzystujące procesory serwerowe Epyc. Nowe rozwiązania trafią do serii Lv2, przygotowanej z myślą o przechowywaniu i obróbce dużej ilości danych. Rozwiązanie zbudowane zostało na podstawie Project Olympus, a więc infrastruktury bazującej na otwartych technikach. 

Pierwsze informacje o ścisłej współpracy AMD i Microsoftu w segmencie chmurowym pojawiły się w marcu tego roku, ale dopiero teraz podmioty były w stanie zaprezentować finalny produkt. Już niedługo klienci otrzymają możliwość wynajęcia serwerów wirtualnych w chmurze Azure, oferujących łącznie od 8 do 64 rdzeni, a także ogromną przestrzeń na magazynowanie danych.

Microsoft Azure z AMD Epyc

W ramach serii Lv2 klienci otrzymają dostęp do jednostek zbudowanych maksymalnie z dwóch 32-rdzeniowych, 64-wątkowych chipów AMD Epyc 7551, taktowanych zegarem 2,2 (3 GHz w Turbo dla jednego rdzenia). Maszyna zapewnia też oczywiście 128 linii PCIe na procesor, gwarantując możliwość podpięcia sporej liczby nośników NVMe (do 8 SSD po 1,9 TB każdy). Do tego dochodzi też dostęp do puli 512 GB pamięci. AMD zapewnia, że tego typu platforma świetnie sprawdzi się w przypadku zadań bardzo mocno obciążających nośniki danych.

Choć rozwiązanie oficjalnie debiutuje na rynku właśnie dzisiaj, to jednak nie mówimy tutaj o pełnej dostępności. Na ten moment można zapisać się jedynie do testów preview i sprawdzić, czy serwery wirtualne warte są swojej ceny. Nie dowiedzieliśmy się też niestety, ile procesorów zamówił Microsoft, choć to w pełni zrozumiałe ze względu na tajemnicę handlową. 

Źródło: prasowe