Piotr Gontarczyk | 6 grudnia 2017, 03:57

Windows 10 dla ARM już oficjalnie

Drugie wejście do tej samej rzeki. Microsoft i Qualcomm wspólnie ogłosiły dostępność nowej platformy Windows 10 S, a wraz z nią zapowiedziały pierwsze, pracujące pod jej kontrolą urządzenia z układami opartymi na architekturze ARM. Potwierdzono że pierwsze takie produkty przygotowują firmy Asus, HP oraz Lenovo. Będą to hybrydowe tablety i laptopy z układami SoC Snapdragon 835.

To już drugie podejście Microsoftu do architektury ARM ze stacjonarnym systemem operacyjnym. Poprzednia próba z Windowsem RT była nieudana, przede wszystkim ze względu na ograniczenia, z których wynikał dodatkowo brak oprogramowania dla tego systemu operacyjnego. Aby uniknąć powtórzenia tej wpadki, Microsoft tym razem wykorzystuje emulację, dzięki której na urządzeniu z architekturą ARM można uruchamiać aplikacje pisane dla architektury x86. Nowy system ma wyglądać praktycznie tak samo, jak Windows 10 dla architektury x86.

Nowy system operacyjny Windows 10 S dla architektury ARM został zaprojektowany zgodnie z filozofią emulacji Just-in-time. Oznacza to, że każda emulacja ma działać w sposób niewidoczny dla użytkownika, poprzez konwersję kodu x86 na bloki kodu ARM, przed ich wykonaniem. Przekonwertowany kod jest buforowany zarówno w pamięci RAM, skąd dostępny może być bardzo szybko, ale także na dysku. W ten sposób zmagazynowany efekt konwersji często uruchamianej aplikacji nie musi wymagać konwertowania za każdym razem całego jej kodu.

Sprawdź najniższe ceny Windows 10

Warto zauważyć jednak, że wszystkie systemowe biblioteki są pisane natywnie dla architektury ARM. Dotyczy to też bibliotek ładowanych przez aplikacje x86. Microsoft określa je jako "Chippie" (Compiled Hybrid Portable Executable) i są to też biblioteki natywnie ARM, ale skompilowane tak, aby mogły odpowiadać na wywołania funkcji odpowiadające architekturze x86. Wszystkie systemowe aplikacje i procesy są jednak skompilowane natywnie dla architektury ARM. Dotyczy to też przeglądarki internetowej Edge.

Jak to z emulacją bywa, zaawansowane aplikacje na pewno będą działać wolniej niż w swoim natywnym środowisku x86, aczkolwiek na razie nie ma testów ich działania na platformie Windows 10 S. Nie należy więc spodziewać się, że pełnoprawny Photoshop dla Windows na urządzeniu z układem ARM będzie działać tak samo wydajnie, jak na pececie z procesorem x86. Zapowiedziane urządzenia HP i Asusa z systemem Windows 10 S będą umożliwiały uruchamianie aplikacji tylko ze sklepu Microsoft, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Pod tym względem Windows 10 S bardzo więc przypomina Windowsa RT. Pełny dostęp do oprogramowania "dla pulpitu" będzie można uzyskać tylko po zmianie Windowsa 10 S na Windows 10 Pro, co do marca przyszłego roku będzie można zrobić za darmo. Tak przynajmniej wynikało z informacji od Microsoftu. Asus natomiast twierdzi, że użytkownikom swoich urządzeń darmową aktualizację Windowsa 10 S do 10 Pro oferować będzie do września 2018 roku. Warto dodać, że emulacja działać będzie tylko z 32-bitowymi aplikacjami x86. Microsoft chwalił się działaniem Photoshopa, a pytanie brzmi - czy ktokolwiek do zastosowań profesjonalnych zechce z niego korzystać, jeśli ten będzie mógł alokować ograniczoną część pamięci operacyjnej i będzie działać bez reszty zalet architektury 64-bitowej? Natywnie obsługiwane aplikacje dla ARM też początkowo też będą mogły być tylko 32-bitowe, gdyż Microsoft nie ukończył jeszcze SDK dla oprogramowania 64-bitowego. Trudno ustalić dlaczego Microsoft w ogóle rusza z produktem nieukończonym? A, moment, Windows 10 dla x86 to przecież też produkt typu "work-in-progress".

Microsoft oficjalnie nie chce pozycjonować produktów z systemem Windows 10 S jako niskobudżetowych, nowych netbooków, ani bezpośrednich następców urządzeń z systemem Windows RT. Nowe produkty mają należeć do kategorii Always Connected z gigabitowym dostępem do internetu LTE, długimi czasami działania na zasilaniu z akumulatorów, zamkniętymi w cienkich, lekkich obudowach, bez wentylatorów. Pierwsza "generacja" będzie oparta na układach SoC (System-on-a-Chip) Qualcomm Snapdragon 835. Zgodnie z założeniami Microsoftu i Qualcomma, nowe urządzenia Always Connected z Windowsem 10 dla ARM miałyby działać na zasilaniu z akumulatorów nawet 20 i więcej godzin. To naprawdę sporo, aczkolwiek dopiero niezależne testy pozwolą stwierdzić, czy osiągnięcie takich czasów jest na Windowsie możliwe. Warto dodać, że Windows 10 dla ARM nie ma stosu obsługi telefonii, tak więc pomimo obecności modemów LTE, nie spodziewajmy się możliwości wykonywania połączeń telefonicznych.

Pierwsze urządzenia Asusa i HP z systemem operacyjnym Windows 10 dla architektury ARM powinny pojawić się na wiosnę przyszłego roku.