Piotr Gontarczyk | 6 grudnia 2017, 04:30

AMD pracuje nad kontrolerem GDDR6

Jeden z pracowników firmy wyrzucił to z siebie. AMD już pracuje nad kontrolerem dla pamięci graficznej typu GDDR6. Tak przynajmniej wskazywał Daehyun Jun, główny członek ekipy technicznej firmy, na swoim koncie w serwisie LinkedIn.

Daehyun Jun pracuje lub pracował nad nowym kontrolerem GDDR6. Niepewność w tej kwestii wywołuje to, że Jun zmienił zapis "New DRAM controller: GDDR6" na "DRAM controller". Niewykluczone że oryginalny zapis został usunięty po tym, jak podchwyciły go media, a ten niekoniecznie powinien w publicznie dostępnym serwisie się znaleźć.

Trudno jednak prace nad kontrolerem GDDR6 uznać za coś zaskakującego. Nic wciąż nie wskazuje na to, aby AMD w ogóle rozważało przejście wyłącznie na pamięć typu HBM, gdyż ta wciąż jest droga i trudna w implementacji - na pewno w porównaniu do lutowania układów typu GDDR na laminacie.

Nie wiadomo jeszcze jakie dokładnie będą specyfikacje układów typu GDDR6. Do tej pory Samsung zapowiadał osiąganie prędkości nawet 16 Gb/s i większej, zauważalnie większej niż w przypadku układów stosowanych w obecnie najmocniejszych kartach graficznych, takich jak GeForce GTX 1080 Ti i Titanach Xp (odpowiednio 11 i 11,4 Gb/s). Z nieoficjalnych doniesień wynika, że pierwsze partie układów GDDR6 mogą być dostępne już na początku przyszłego roku. CES 2018? Ktoś coś wie? Nie? No dobrze, czekamy zatem. Na wielkie zaskoczenie, oczywiście.

Sprawdź ranking popularnych kart graficznych

Źródło: Guru3D