Piotr Gontarczyk | 6 grudnia 2017, 08:20

AMD i Qualcomm współpracują na rzecz Always Connected PC z procesorami Ryzen

Trzeba łapać tyle rybek, ile się da. Microsoft i Qualcomm wspólnie pracowały nad architekturą nowych pecetów typu Always Connected, ale wygląda na to, że z boku z Qualcommem podobne rozwiązania przygotowuje także firma AMD.

AMD poinformowało o partnerstwie z Qualcommem, w wyniku którego mają powstać wysokowydajne komputery przenośne z procesorami AMD Ryzen oraz modemami Snapdragon LTE. Co prawda tego typu połączenie niemal na pewno nie pozwoli na stworzenie komputerów przenośnych działających około 20 godzin na zasilaniu z akumulatorów, które mają być ponoć osiągalne na urządzeniach z układami Snapdragon 835, ale za to Ryzeny na pewno zagwarantują znacznie lepszą wydajność, no i architekturę x86 zamiast ARM.

AMD twierdzi, że połączenie gigabitowego modemu LTE Qualcomma z 15-watowym, czterordzeniowym i ośmiowątkowym procesorem Ryzen pozwoli uzyskiwać nawet trzykrotnie lepszą wydajność, w porównaniu do poprzedniej generacji układów AMD i o 2,3 raza lepszą wydajność graficzną, przy jednoczesnym spadku poboru mocy o ponad połowę.

AMD i Qualcomm na razie nie zapowiedziały żadnych laptopów czy tabletów korzystających z efektu ogłoszonego partnerstwa, ale skoro targi CES 2018 są tuż tuż, to może już za miesiąc coś się z tego urodzi.

Zobacz najlepsze ceny laptopów z procesorami AMD Ryzen