Bartosz Czechowicz | 11 stycznia 2018, 12:38

Microsoft zakończył okres podstawowego wsparcia dla Windowsa 8.1

Czas pomyśleć o zmianie systemu na nowszy. Microsoft zakończył właśnie okres podstawowego wsparcia dla Windowsa 8.1. Z udostępnionych przez producenta informacji wynika, że od 9 stycznia platforma nie będzie dostawać już żadnych nowych funkcji i usprawnień. Aktualizacje będą jeszcze wypuszczane, ale mają one dotyczyć tylko kwestii bezpieczeństwa.

Poprawki związane z łataniem różnego rodzaju luk w Windowsie 8.1 powinny pojawiać się do 10 stycznia 2023 roku. Będą one dystrybuowane w ramach tzw. rozszerzonego wsparcia, które Microsoft oferuje wszystkim użytkownikom popularnych okienek. Przyjęta przez firmę strategia oznacza, że jeśli nie potrzebujemy nowych rozwiązań, to z omawianego w tekście systemu możemy korzystać jeszcze przez kilka dobrych lat. Jeśli jednak zależy nam na różnego rodzaju udogodnieniach w postaci nowych funkcji, to powinniśmy przejść na Windowsa 10. Jego aktualne ceny wszyscy zainteresowani mogą sprawdzić tutaj.

Co ciekawe, Microsoft niedawno zdecydował, że przedłuży okres, w którym użytkownicy starszych platform mogą za darmo pobrać Windowsa 10. Bezpłatnej aktualizacji będzie można dokonać jeszcze do 16 stycznia. Teoretycznie jest ona dostępna tylko dla osób korzystających z tzw. technologii pomocniczych, ale w praktyce firma tego nie sprawdza i update może zainstalować każdy. Oczywiście pod warunkiem, że jego komputer pracuje pod kontrolą Windowsa 7 albo właśnie Windowsa 8.1.

Źródło: microsoft