Piotr Gontarczyk | 12 stycznia 2018, 07:28

Samsung już produkuje pamięci HBM2 nowej generacji

Czekamy na nowe karty graficzne. Samsung uruchomił masową produkcję drugiej generacji 8-gigabajtowych układów pamięci High Bandwith Memory-2 (HBM2), oferujących najwyższą przepustowość na rynku.

Nowe rozwiązanie, o nazwie Aquabolt, to pierwszy stos pamięci HBM2, który zapewnia przepustowość na poziomie aż 2,4 Gb/s dla każdego połączenia (pinu), działając z napięciem 1,2 V. Pierwsza generacja pamięci HBM2 pozwala, w przypadku stosów o pojemności 8 GB, osiągać prędkość 1,6 Gb/s przy takim samym napięciu i 2 Gb/s, ale już przy 1,35 V.

Samsung chwali się, że pojedynczy stos HBM2 o poj. 8 GB Aquabolt oznacza przepustowość łączną na poziomie 307 GB/s, a więc blisko 10-krotnie większą niż w przypadku 8-gigabitowego układu GDDR5, osiągającego 32 GB/s. Wykorzystując cztery stosy Aquabolt GPU może dysponować podsystemem pamięci o przepustowości aż 1,2 TB/s. Każdy stos 8 GB składa się z ośmiu 8-gigabitowych rdzeni HBM2, które mają pomiędzy sobą (każdy) 5000 TSV (Through Silicon Via).

Na razie nie wiadomo, kto pierwszy zastosuje nowe stosy HBM2 w swoich produktach. Jeśli chodzi o rynek konsumencki, to do wyboru mamy dwa główne podmioty - AMD i Nvidię. Jak sądzicie? Kto będzie pierwszy?

Zobacz listę najpopularniejszych kart graficznych

Źródło: Samsung, opr. wł.