Bartosz Czechowicz | 13 stycznia 2018, 15:59

IDC: sprzedaż komputerów pogarsza się szósty rok z rzędu

Sytuacja jednak powoli się stabilizuje. IDC opublikowało właśnie kolejny raport dotyczący rynku PC. Z zamieszczonych przez firmę danych wynika, że producenci komputerów osobistych znowu nie mają powodów do radości. Sprzedaż tego typu urządzeń spadła w 2017 roku. To już 6 rok z rzędu, kiedy w sieci mówi się o malejącym zainteresowaniu tym sprzętem.

Według zachodniej prasy na słabnącej popularności komputerów zyskują głównie twórcy smartfonów, które od kilku lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Warto jednak zaznaczyć, że zdaniem analityków sytuacja na rynku PC powoli zaczyna się stabilizować. W 2017 roku sprzedano prawie 260 mln komputerów, co, w stosunku do 2016 roku, stanowi spadek na poziomie 0,2%. W czwartym kwartale 2017 roku zanotowano nawet mały wzrost, jeśli porównać zainteresowanie tymi urządzeniami z ich sprzedażą w analogicznym okresie 2016 roku. Z dokładnymi danymi możecie zresztą zapoznać się poniżej. Jeśli chodzi o liderów branży PC, to dominują oczywiście firmy HP, Lenovo oraz Dell.

Windows 10 - sprawdź aktualne ceny!

Jak sytuacja będzie wyglądać w przyszłości? Trudno powiedzieć. Rynek komputerów osobistych z pewnością nie wygląda jednak za dobrze z punktu widzenia użytkownika. Chodzi tutaj zarówno o rosnące ceny kart graficznych, jak i bardzo drogie pamięci RAM.

Źródło: neowin