Piotr Gontarczyk | 5 lutego 2018, 07:51

Windows 10 jako pięć produktów dla producentów. Koniec systemu Windows 10 S

Wiosenny powiew zmian. Wraz z nadchodzącą aktualizacją Redstone 4, Windows 10 przejdzie zmiany, jeśli chodzi o pozycjonowanie produktu, a także wycenę licencji dla partnerów Microsoftu. Thurrot.com poinformował o tym, że uzyskał dostęp do dokumentacji rozesłanej do wybranych partnerów, w której przedstawiono plany zmian w systemie Windows 10.

Microsoft, według źródła, planuje wprowadzić ofertę konsumenckich Windowsów 10 pod postacią pięciu produktów, zróżnicowane poprzez specyfikację (klasę) sprzętu, dla którego będą one przeznaczone. Windows 10 występować będzie więc jako wersja (SKU) Entry, Value, Core, Core+ oraz Advanced:

  • Entry dla laptopów z Atomem, Celeronem lub Pentiumem, maks. 4 GB pamięci RAM i maks. 32 GB pamięci na dane i ekranem o przekątnej maks. 14,1 cala, a także dla laptopów 2-w-1 i tabletów ze ekranem o przekątnej maks. 11,6 cala oraz dla komputerów All-in-One z ekranem co najmniej 17-calowym,
  • Value dla laptopów z Atomem, Celeronem lub Pentiumem, maks. 4 GB pamięci RAM, maks. 64 GB pamięci na dane lub 500 GB HDD i ekranem o przekątnej maks. 14,1 cala,
  • Core: nie może być stosowane na urządzeniach, które spełniają wymogi dla wersji Core+ i Advanced (innymi słowy, wszystko pomiędzy Value i Core+),
  • Core+ dla komputera (niezależnie od formy) z wysokiej klasy CPU i z co najmniej 4 GB pamięci RAM, dla laptopa i 2-w-1 z co najmniej 8 GB pamięci RAM i ekranem co najmniej 1080p, dla desktopa z powyżej 8 GB pamięci RAM, co najmniej 2 TB HDD lub z SSD,
  • Advanced dla komputera z Intel Core i9 lub co najmniej sześciordzeniowego Core i7 (niezależnie od RAM-u) lub AMD Threadripper (każda konfiguracja) lub Core i7 z powyżej 16 GB pamięci RAM (niezależnie od rdzeni) lub AMD FX/Ryzen 7 z powyżej 16 GB pamięci RAM (niezależnie od rdzeni lub z ekranem o rozdzielczości co najmniej 4K (każdy procesor).

Zobacz najniższe ceny systemu Windows 10

Wszystko to może wydawać się zagmatwane, ale pamiętajmy, że to będzie oferta dla partnerów Microsoftu, a więc producentów komputerów, tabletów, itd. Zmiany oznaczają, że cena systemu Windows 10 będzie uzależniona od konfiguracji sprzętowej, z którą ma być powiązana jego licencja. Wersja Advanced ma kosztować 101 dolarów, Core+ 86,66 dolarów, Core 65,45 dolarów, Value 45 dolarow, a Entry 25 dolarów. Thurrot zauważa, że Microsoft wprowadzając te zmiany i te ceny przyczyni się do kolejnych wzrostów cen komputerów (w tym laptopów) - przede wszystkim tych z najwyższych segmentów cenowych.

Przy okazji tych zmian, Microsoft wycofa też z oferty system operacyjny Windows 10 S, a więc wersję umożliwiającą instalowanie aplikacji i gier wyłącznie poprzez Microsoft Store. Wraz z nadchodzącą aktualizacją Redstone 4, każda wersja Windowsa 10 będzie mieć tzw. "Tryb S". Po jego włączeniu system będzie działać tak, jak wersja Windows 10 S. Z przejrzanej dokumentacji wynika też, że Microsoft za przejście z dotychczas oferowanej wersji Windows 10 Pro S na Windowsa 10 Pro (bez "S") kosztować będzie 49 dolarów.

Według źródła Microsoft naciska producentów, aby ci w swoich komputerach na bieżący rok ustawiali Edge jako domyślną przeglądarkę, instalowali aplikację LinkedIn w formie UWP, Office'a, narzucali ograniczenie tworzenia skrótu do maks. jednej aplikacji Win32 na pulpicie, przypinania maks. jednej aplikacji Win32 na pasku zadań i w Menu Start. Microsoft naciska też, aby nie mniej niż 75 preinstalowanych aplikacji na nowych komputerach pochodziło z Microsoft Store, a co najwyżej 25% było aplikacjami Win32. W dokumentacji Microsoft stwierdził, że 60% użytkowników systemu Windows 10 S pozostaje przy tej wersji. Spośród tych, którzy przechodzą na normalnego Windowsa 10, 60% robi to w ciągu 24 godzin od pierwszego użycia urządzenia.