Bartosz Czechowicz | 5 lutego 2018, 20:43

StatCounter: Windows 10 najpopularniejszym systemem dla komputerów

Firma twierdzi, że oprogramowaniu w końcu udało się pokonać Windowsa 7. StatCounter opublikowało właśnie najnowsze statystyki dotyczące systemów operacyjnych dla komputerów klasy PC. Z zamieszczonych w sieci danych wynika, że liderem rynku jest obecnie Windows 10. To spore zaskoczenie, jeśli wziąć pod uwagę ostatnie doniesienia na ten temat.

Kilka dni temu informowaliśmy, że Windows 7 wciąż jest najczęściej używaną platformą na desktopach. Materiał do tekstu udostępniła firma NetMarketShare, a według jej informacji różnica w popularności obu systemów była dość duża. "Siódemka" miała nieco ponad 42% udział w rynku OS, podczas gdy najnowsze okienka mogły pochwalić się wynikiem na poziomie 34,29%. Spekulowałem wtedy, że Windows 10 z czasem powinien oczywiście wskoczyć na podium rankingu, ale software może potrzebować na to czasu nawet do okolic końca jesieni. Tymczasem z danych analityków ze StatCounter wynika, że to oprogramowanie jest już liderem rynku systemów operacyjnych dla PC-tów. Według przedsiębiorstwa pod jego kontrolą pracuje 42,78% komputerów na całym świecie, a Windows 7 odpowiada za około 41,86% desktopów.

Windows 10 - sprawdź aktualne ceny

Dane firmy StatCounter mocno odbiegają od tego, co zamieściło w sieci NetMarketShare, ale niektórzy twierdzą, że to właśnie informacje od pierwszego przedsiębiorstwa są bardziej wiarygodne. Osobiście poczekałbym jeszcze na jakikolwiek komunikat w tej sprawie ze strony Microsoftu, ale trudno nie zauważyć, że jeśli StatCounter ma rację, to gigant z Redmond w końcu osiągnął upragniony przełom. Amerykanie już od dawna praktycznie stawali na głowie, żeby tylko Windows 10 został najczęściej używanym systemem na komputerach. Oprogramowanie miało przekonać do siebie nowych użytkowników nie tylko systematycznymi, dużymi aktualizacjami, ale i możliwością darmowej instalacji u osób, które korzystały z Windowsa 7 albo Windowsa 8.1.

Źródło: softpedia