Piotr Gontarczyk | 9 lutego 2018, 07:03

GeForce GT 1030 z obsługą G-Sync

Mała niespodzianka w nowych sterownikach.  GeForce GT 1030 to najtańszy przedstawiciel kart graficznych z GPU Nvidii opartych na architekturze Pascal. Przeznaczony jest dla osób, które chcą niewielkim kosztem zastąpić czymś graficzną integrę w procesorze. GT 1030 jest nie tylko mniej wydajny od pozostałych modeli serii 1000, ale też pozbawiony jest części autorskich rozwiązań Nvidii.

Wśród wyciętych rozwiązań jest technika Nvidia G-Sync. Jej brak raczej nikogo nie dziwi, bo do komputera z kartą graficzną w cenie około 300 złotych raczej mało kto dopłacałby do monitora za technikę G-Sync. Można sobie jednak wyobrazić, że takie połączenie ma sens - chociażby w starszych grach.

Okazuje się, że GeForce GT 1030 wraz z ostatnimi sterownikami Nvidii zyskał obsługę techniki G-Sync, choć Nvidia na swojej stronie internetowej zaznacza, że nie jest ona przez ten produkt obsługiwana. Obsługę odkryto w połączeniu karty GeForce GT 1030 firmy MSI z monitorem Acer Predator, poprzez interfejs DisplayPort. W aplikacji konfiguracyjnej Nvidii pojawia się panel opcji G-Sync. Po włączeniu jej monitor, poprzez OSD, potwierdza działanie tej techniki.

Obecnie trudno stwierdzić, jak do tego doszło. Na razie obsługa G-Sync pojawiła się na karcie MSI (firma ma w ofercie dwa niskoprofilowe modele różniące się systemami chłodzenia oraz jeden pełnowymiarowy). Nie można wykluczyć tego, że w sterownikach Nvidii popełniono jakiś błąd.

Sprawdź najniższe ceny kart MSI GeForce GT 1030