Adrian Kotowski | 9 lutego 2018, 17:50

Nvidia Ampere może zadebiutować na rynku już w kwietniu tego roku

W końcu będzie szansa na zakup karty do grania. Na forum serwisu 3DCenter pojawiło się kilka interesujących wiadomości na temat nowych kart graficznych Nvidii z rodziny Ampere. Według plotek, nowa generacja produktów trafi na rynek już w kwietniu tego roku, a jej zapowiedź odbędzie się podczas marcowych targów GTC 2018.

Zieloni mieli doskonale rozplanować całą premierę. Według dostępnych informacji Nvidia miała już jesienią wstrzymać produkcję układów graficznych GP102, napędzających GTX 1080 Ti (sprawdź najniższe ceny) i Titana X/Xp. Oczywiście nie jest równoznaczne z zaprzestaniem produkcji kart graficznych przez partnerów firmy, bo chipy nadal do nich docierają. Niewykluczone, że status EOL otrzymały też produkty bazujące na chipie GP104, choć trudno to potwierdzić ze względu na stosunkowo krótki rynkowy staż GeForce’a GTX 1070 Ti (sprawdź najniższe ceny).

Nvidia Ampere

Rynek nie lubi próżni, więc po porzuceniu starszej serii, musi nadjeść premiera nowej. Na forum 3DCenter czytamy, że rynkowy debiut Ampere miał zostać wyznaczony na 12 kwietnia tego roku. Nieco wcześniej, podczas targów GTC trwających od 26 do 29 marca, Nvidia ma po raz pierwszy oficjalnie zaprezentować nowe karty. Zgodnie za standardowym cyklem wydawniczym, pierwszymi jednostkami jakie zobaczymy będą konstrukcje GeForce GTX 2080 i GeForce GTX 2070. Jak informowano od dłuższego czasu, produkty bazujące na GA104 powinny być sprzedawane z pamięciami GDDR6. Nie powinno być też większych zaskoczeń jeśli chodzi o wydajność – GTX 2070 ma konkurować z GTX 1080 Ti, podobnie jak GTX 1070 konkuruje z GTX 980 Ti.

Na GTX 2080 Ti z pewnością poczekamy co najmniej kilka miesięcy. Niewykluczone, że sprzęt mógłby trafić do sprzedaży dopiero w 2019 roku, co patrząc na jego poprzednika wcale nie byłoby zaskakujące. Wracając jeszcze do chipów GP104, ich masowa produkcja miałaby rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu. Miejmy nadzieję, że coś w temacie Ampere rzeczywiście się ruszy, a same karty nie zostaną od razu wykupione przez górników kryptowalut. Warto jednak pamiętać, że wszystkie dane na temat nowej architektury Nvidii nie zostały oficjalnie potwierdzone, więc do wiadomości należy podjeść z odpowiednim dystansem.

Źródło: 3DCenter.org