Adrian Kotowski | 12 lutego 2018, 18:54

Micron zapowiada wprowadzenie na rynek nośników z kośćmi QLC NAND

Producent ujawnia plany na najbliższe 12 miesięcy. Podczas A3 Technology Live Conference firma Micron podzieliła się informacjami na temat nadchodzących produktów, które trafią na rynek jeszcze w tym roku. Przedsiębiorstwo zamierza przygotować swoje pierwsze nośniki bazujące na kościach QLC NAND, które będą kierowane na rynek korporacyjny. Na szczęście będzie też coś dla zwykłych użytkowników.

Jak możecie zobaczyć na załączonej grafice, pierwsze urządzenia korzystające z nowego typu kości powinny pojawić się w sprzedaży mniej więcej w połowie tego roku. QLC pozwala na zapisanie 4 bitów na komórkę, dzięki czemu producent ma możliwość stworzenia stosunkowo tanich nośników o dużej pojemności. Produkty wykorzystywać będą standardowy interfejs SATA 6 Gb/s.

Micron

Micron zaprezentował przy okazji wafel krzemowy z kośćmi 3D NAND QLC, którego zdjęcie możecie zobaczyć poniżej. Z perspektywy zwykłego klienta, nowy typ pamięci nie jest szczególnie interesujący, bo i tak nie zobaczymy go zbyt szybko w zwykłych nośnikach. Micron ma zamiast niego coś, na co wiele osób czekało naprawdę długo – firma w końcu zamierza wprowadzić na rynek kliencki SSD z interfejsem NVMe.

Micron

Producent przymierzał się do premiery takiego produktu od dawna. Latem 2016 do sklepów miał trafić model Ballistix TX3, ale ostatecznie cały projekt został skasowany. Teraz ma być inaczej. Według harmonogramu wersje dla zwykłych komputerów powinny pojawić się w sklepach w drugiej połowie roku, a właściwie bliżej jego końca. Micron nie podał niestety żadnych wiadomości dotyczących nazwy nośników, czy przynależności do konkretnej serii.

Sprawdź ceny nośników SSD marki Crucial

Źródło: The Register