Piotr Gontarczyk | 13 lutego 2018, 07:36

Asus: problemy z dostępnością kart graficznych poprawią sprzedaż laptopów gamingowych

Firma liczy na duży wzrost sprzedaży. Absurdalnie wysokie ceny kart graficznych, przede wszystkim tych od średniego segmentu i wyższych, to dziś już sytuacja, do której wszyscy się przyzwyczaili. Z pewnością wielu się ona nie podoba, ale to zupełnie inna sprawa.

Wina za wysokie ceny kart graficznych zrzucana jest głównie na "górników" kopiących kryptowaluty, którzy wysysają duże ilości zapasów z rynku, co powoduje problemy z dostępnością. Asustek uważa, że w tym roku sytuacja pozytywnie odbije się na jego dziale zajmującym się gamingowymi laptopami.

Laptopy gamingowe co prawda wciąż pozostają drogie, ale chociażby ze względu na bardzo wysokie ceny kart graficznych dla komputerów stacjonarnych, w ubiegłym roku zanotowały one zauważalne wzrosty sprzedaży, u różnych producentów. Asustek zresztą w ubiegłym roku zmienił plany produkcyjne laptopów, zmniejszając udział modeli niskobudżetowych i zwiększając udział gamingowych. W 2016 roku Asustek sprzedał 1,2 miliona tych ostatnich, a w roku ubiegłym ich liczba wzrosła do 1,5 miliona. Teraz według źródeł firma przewiduje, że w 2018 roku sprzedaż wzrośnie jeszcze bardziej, bo o 33%, zamykając się w liczbie około 2 milionów sztuk.

Rynek komputerów osobistych w ostatnich latach jest w coraz większych kłopotach. Składają się na nie nie tylko kryptowaluty, a więc niedobór kart graficznych na rynku, ale także niedobór pamięci RAM, bo coraz większą część mocy produkcyjnych pochłaniają urządzenia przenośne - głównie smartfony. Na to nakładają się jeszcze problemy z zaspokojeniem popytu na wafle krzemowe, których producenci już zapowiedzieli 20-procentowe podwyżki cen na rok bieżący. Niektórzy z nich nie wykluczają, że w przyszłym roku ceny nadal będą rosły. Rynek laptopów dla graczy pozostaje więc odporny tylko na jeden z wymienionych wyżej czynników, bo kopanie kryptowalut na pojedynczym GPU w laptopie na szczęście nie jest popularne.

Sprawdź najlepsze ceny gamingowych laptopów Asusa