Adrian Kotowski | 13 lutego 2018, 15:57

Reuters: nowa generacja kart Nvidii to Turing, nie Ampere

Taka ciekawostka. Od kilku miesięcy w sieci pojawiają się informacje o nowej generacji układów graficznych Nvidii o nazwie Ampere. Wygląda jednak na to, że takich modeli się nie doczekamy, a konsumencka Volta otrzymała inne oznaczenie. Reuters wskazuje, że nowa architektura GPU zielonych to Turing, a jej prezentacja na pewno odbędzie się podczas marcowej konferencji GTC.

Dla wielu taka informacja może być zaskoczeniem, ale trzeba uczciwie powiedzieć, że Nvidia nigdy oficjalnie nie wspominała o Ampere. Ostatnim produktem w ich harmonogramie jest Volta i dopiero podczas nadchodzących prezentacji dowiemy się, jakich nazw użyto dla kolejnych architektur. Wtedy też dowiemy się, czy Turing nie jest tylko kolejną plotką.

Zieloni mają w zwyczaju nazywać swoje GPU od nazwisk słynnych fizyków i matematyków. Mieliśmy w końcu jednostki Fermi, Kepler, Maxwell, Pascal i ostatnio też Voltę. Ampere miało odnosić się prawdopodobnie do André Marie Ampère, fizyka zajmującego się zjawiskiem elektromagnetyzmu, na którego cześć nazywamy jednostkę natężenia prądu (amper). Nvidia Turing to natomiast nawiązanie do Alana Turinga, matematyka i kryptologa, twórcy maszyny Turinga i pomysłodawcy testu Turinga.

Alan Turing

Sama nazwa architektury może i jest w jakimś stopniu ciekawa, ale większość użytkowników z niecierpliwością wyczekuje danych dotyczących specyfikacji i wydajności. No i oczywiście cen, o których wysokość obawia się wielu klientów. 

Sprawdź lutowy ranking najpopularniejszych kart graficznych

Źródło: Reuters