Adrian Kotowski | 13 lutego 2018, 18:51

Netflix 4K już niedługo także na kartach AMD Radeon

AMD goni konkurencję. W przewodniku dla recenzentów, który został udostępniony redakcjom w związku z premierą APU Raven Ridge, znalazła się informacja o planach związanych z nowymi sterownikami dla GPU. Czerwoni zamierzają wydać drivery, dzięki którym możliwe będzie odpalenie materiałów 4K z Netfliksa także na Radeonach.

Na tę chwilę jest to niewykonalne ze względu na brak kompatybilności z systemem DRM PlayReady 3.0. Jest to rozwiązanie dostępne w Windows 10, chroniące przed nieautoryzowanym kopiowaniem treści wideo. Technika wymaga pełnej zgodności sprzętowej, więc nie wystarczy jedynie aktualizacja oprogramowania, by odtwarzanie konkretnego materiału było w ogóle możliwe.

Właśnie z tego powodu liczba urządzeń kompatybilnych z PlayReady 3.0 nie jest zbyt długa. Właściciele komputerów mogą strumieniować filmy 4K z platformy Netflix tylko jeśli używają procesorów Intela od serii Kaby Lake lub kart graficznych Nvidia Pascal. Niezbędne jest też posiadanie wyświetlacza z HDCP 2.2. Poszkodowani na ten moment są posiadacze Radeonów, ale na szczęście to się niedługo zmieni.

AMD wspomniało w przywołanym przewodniku dla recenzentów, że w drugim kwartale tego roku zamierza wydać sterowniki oferujące pełną obsługę PlayReady 3.0. Nie podano niestety, o które serie produktów może chodzić. Oczywiście, byłoby bardzo dziwne, gdyby na liście zabrakło APU Raven Ridge i kart Vega, a można też raczej zakładać zgodność z Polarisami. Szkoda tylko, że czerwonym zajmuje aż tyle czasu przygotowanie odpowiedniej aktualizacji sterowników. Mówimy w końcu o ponad rocznym opóźnieniu względem Intela i ponad półrocznym względem Nvidii. Z drugiej strony, lepiej późno, niż wcale. 

Źródło: HotHardware.info