Bartosz Czechowicz | 14 lutego 2018, 17:04

Smartfony Nokia sprzedają się lepiej, niż modele promowane przez Google, Sony czy HTC

HMD ma się czym pochwalić. Analitycy z Counterpoint opublikowali właśnie najnowsze wyniki sprzedaży smartfonów Nokia. Według zamieszczonych w sieci danych w czwartym kwartale 2017 roku do użytkowników trafiło 4,4 mln tych urządzeń. Nie byłoby w tym nic wartego uwagi, gdyby nie fakt, że fiński producent wyprzedził tym samym firmy takie jak Google, Sony, HTC czy OnePlus.

Kiedy HMD oficjalnie zapowiedziało, że przywróci markę Nokia na rynek smartfonów, dużo osób zastanawiało się, czy sprzęt ma realne szanse na sukces. Branża jest mocno zdominowana przez Apple i Samsunga, a mniejsi producenci od dawna mają spore problemy z rywalizacją z przedsiębiorstwami z Chin pokroju Xiaomi czy Oppo. Potencjalnych klientów do zakupu tych urządzeń mógł wprawdzie zachęcić sentyment do kultowej niegdyś marki, ale wydawało się, że nostalgia nie wystarczy, żeby najnowsze modele Finów zdobyły dużą popularność. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku tych telefonów stosunek ceny do jakości nie wypada tak dobrze, jak np. przy zakupie smartfonów od producentów z Państwa Środka.

Sprawdź ceny smartfonów Nokia:

Tymczasem według Counterpoint HMD radzi sobie nadspodziewanie dobrze na rynku urządzeń przenośnych. Jeśli chodzi o popularność, to przedsiębiorstwo jest obecnie na 11 miejscu rankingu najczęściej wybieranych producentów telefonów. Tym samym wyprzedza ono nie tylko wspomniane wcześniej firmy Google, Sony, HTC i OnePlus, ale i Asusa, Lenovo, Coolpada, Meizu, Gionee oraz Alcatela. Finom wciąż wprawdzie daleko do liderów rynku, ale trudno nie zauważyć, że udało im się sporo osiągnąć. Oczywiście nie można jednoznacznie przewidzieć, jak potoczą się losy HMD w przyszłości, ale niewykluczone, że marce Nokia uda się powrócić na rynek smartfonów nawet jeśli nie na stałe, to przynajmniej na dłuższy czas.

Źródło: gsmarena