Adrian Kotowski | 14 lutego 2018, 21:07

Amerykańskie agencje wywiadowcze odradzają zakup smartfonów Huawei i ZTE

Chińczycy pod ostrzałem. Sześciu szefów najważniejszych agencji wywiadowczych Stanów Zjednoczonych stanowczo odradza korzystanie przez Amerykanów ze smartfonów i usług oferowanych przez Huawei i ZTE. Swoje wątpliwości w związku z bezpiecznym używaniem sprzętu chińskich firm podzielili się podczas przesłuchania przed senacką komisją do spraw wywiadu.

Krytyczne uwagi sześciu szefów agencji wywiadowczych, wśród których znaleźli się dyrektorzy CIA, FBI i NSA, nie wydają się być niczym zaskakującym. Już wcześniej pojawiały się podobne wiadomości, ale wtedy były kierowane do pracowników rządowych. Wczoraj po raz pierwszy zwrócono się natomiast bezpośrednio do zwykłych użytkowników.


Christopher Wray z FBI i Mike Pompeo z CIA

Chris Wray, dyrektor FBI, stwierdził, że bardzo niebezpieczne jest zezwolenie na dostęp do sieci telekomunikacyjnych w USA spółkom takim jak Huawei i ZTE, pochodzącym z kraju, który „nie podziela tych samych wartości” co Stany Zjednoczone. Jego zdaniem, danie możliwości zaistnienia takim producentom na rynku amerykańskim, może obrócić się przeciwko mieszańcom tego kraju. Chiński firmy mogłyby uzyskać zdolność do wywierania nacisku lub kontroli nad całą infrastrukturą. Wray wspomina w tym kontekście choćby o kradzieży informacji, czy niemożliwym do wykrycia szpiegostwie.

Szefowie wywiadów pochwalili amerykańskie firmy, które opierają się korzystaniu z chińskich urządzeń i usług. Jak twierdzi Michael Rogers, dyrektor NSA, w przyszłości walka z takimi podmiotami będzie trudniejsza, ale nie można w żaden sposób ustępować. W odpowiedzi na zarzuty, Huawei stwierdziło, że używanie jego produktów nie stanowi większego ryzyka niż używanie jakiegokolwiek innego sprzętu innych producentów. Podmiot musi się jednak pogodzić z tym, że na rynku amerykańskim już nie zaistnieje. Huawei próbował wprowadzić tam swój flagowy smartfon Mate 10 Pro (sprawdź najniższe ceny), ale umowa z AT&T, jednym z największych operatorów komórkowych w Stanach, została zerwana. Mówi się, że decyzję podjęto pod dużym naciskiem agencji rządowych.

Źródło: CNBC