Adrian Kotowski | 19 marca 2018, 17:04

HTC Vive Pro dostępne w przedsprzedaży

Starsza wersja doczekała się obniżki ceny. HTC ogłosiło uruchomienie przedsprzedaży gogli wirtualnej rzeczywistości Vive Pro. Jak można się było spodziewać, nowy sprzęt do tanich zdecydowanie nie należy, ale jego cena ma mieć odzwierciedlenie w wysokiej jakości produktu.

HTC poinformowało na swoim oficjalnym blogu o uruchomieniu zamówień przedpremierowych na gogle Vive Pro. W Unii Europejskiej konstrukcja została wyceniona na 879 euro, ale na tym nasze wydatki mogą się nie skończyć, bo w zestawie nie znajdziemy ani kontrolerów, ani stacji bazowej. Jeśli chcielibyśmy używać sprzętu łącząc się z komputerem w pełni bezprzewodowo, niezbędne będzie ponadto dokupienie odpowiedniego adaptera WiGig z akumulatorem. Wszyscy klienci, którzy nabędą HTC Vive Pro do 3 czerwca tego roku, otrzymają bezpłatnie sześciomiesięczny abonament Viveport.

HTC Vive Pro

Samo HTC Vive Pro ma być zdecydowanie lepszym sprzętem niż pierwsza wersja Vive. Na pokładzie znalazły się dwa ekrany OLED o przekątnej 3,5’’ i rozdzielczości 1440 x 1600 pikseli każdy. Tym samym przy zmniejszeniu wyświetlacza o 0,1’’, zauważalnie zwiększono upakowanie pikseli (w Vive mieliśmy rozdzielczość 1080 x 1200 pikseli na oko), co powinno wpłynąć na lepszą szczegółowość obrazu. Częstotliwość odświeżania i pole widzenia pozostały na tym samym poziomie – odpowiedni 90 Hz i 110 stopni.

HTC Vive Pro

Przeprojektowano poduszkę na twarz i podkładkę na nos, które mają być wygodniejsze i powinny blokować więcej światła. Sprzęt korzysta ponadto z techniki Chaperone, umożliwiającej podgląd naszego otoczenia przy pomocy dwóch kamer. Dzięki temu nie musimy zdejmować gogli, gdy na chwilę musimy wrócić ze świata wirtualnego do rzeczywistego. Gogle oferują też wysokiej jakości system audio z przestrzennym dźwiękiem i dwoma zintegrowanymi mikrofonami. Na pokładzie znajdziemy interfejsy USB-C, 3.0, DisplayPort 1.2 i Bluetooth. Jest też zestaw czujników: SteamVR, akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, sensor IPD.

Razem z ogłoszeniem ceny i przedsprzedaży Vive Pro, HTC zapowiedziało obniżenie ceny standardowej wersji Vive. Do tej pory gogle kosztowały 699 euro, ale od teraz ich cena wynosi 599 euro. To nadal sporo w porównaniu do Oculus Rift, które można dostać już za około 2100 zł, czy PlayStation VR, kosztującego co najmniej 1200 zł. Niemniej z całej tej trójki to właśnie Vive jest konstrukcją najbardziej rozbudową i oferującą zdecydowanie najlepszą jakość, więc trudno było oczekiwać większych przecen.

Źródło: HTC