Mateusz Brzostek | 12 kwietnia 2018, 10:00

Akceleracja Adobe Premiere Pro na kartach Radeon Pro SSG

Radeon Pro SSG z 2 terabajtami pamięci przyspiesza obróbkę wideo 8K w pakiecie Adobe.

Podczas trwających w Las Vegas targów NAB (organizowanych przez amerykańskie zrzeszenie firm związanych z produkcją telewizyjną i filmową) AMD i Adobe zapowiedziały aktualizację programu Adobe Premiere Pro. Użytkownicy pakietu Adobe korzystający z kart graficznych Radeon Pro SSG mogą znacznie szybciej i wygodniej obrabiać materiały wideo w wysokiej rozdzielczości, szczególnie materiały 8K HDR pochodzące z kamer RED i Arri.

Radeon Pro SSG (informacje producenta) to karta graficzna z procesorem Vega 64, 16 gigabajtami pamięci HBM2 oraz 2 terabajtami pamięci półprzewodnikowej (SSD dostarczone przez Samsunga) podłączonej bezpośrednio do GPU. Dzięki charakterystycznemu dla architektury Vega kontrolerowi pamięci zamontowana na karcie pamięć półprzewodnikowa może być potraktowana jako pamięć GPU. Dzięki wirtualnemu adresowaniu i wymienianiu stron pomiędzy szybką pulą pamięci HBM2 a wolniejszą pulą pamięci NAND oprogramowanie może traktować Radeona Pro SSG jak kartę z ponad 2 terabajtami własnego RAM-u.

Radeon Pro SSG

Jak się okazuje, z powodu architektury programu Premiere Pro były konieczne zmiany w oprogramowaniu, żeby wykorzystać tę możliwość. Najnowsza wersja Premiere Pro (po ręcznym włączeniu funkcji SSG cache) potrafi przechowywać zdekodowaną postać plików wejściowych w pamięci karty graficznej, zamiast w pamięci operacyjnej peceta. Dzięki temu można pracować bezpośrednio na plikach źródłowych w pełnej rozdzielczości i głębi kolorów, bez konieczności przygotowywania tymczasowych plików o zmniejszonej jakości (tzw. proxy). Premiere Pro pozwala w ten sposób obrabiać pliki ze wszystkich najważniejszych kamer filmowych o wysokiej rozdzielczości: RED (Redcode Raw), Arri (Amira, ale nie Alexa), Canon (XF i RAW), Panasonic i Sony.

Radeon Pro SSG to już druga taka karta – wcześniej AMD oferowało podobną kartę z procesorem Fiji (RX Fury) i 1 TB pamięci flash. Radeon SSG Fiji był dostępny tylko jako zestaw deweloperski, dla twórców oprogramowania zainteresowanych dodaniem tej funkcjonalności. Obecny Radeon Pro SSG jest już zwykłym produktem dla wszystkich zainteresowanych profesjonalistów. Jest dostępny od jesieni zeszłego roku i zdążył już stanieć w stosunku do swojej początkowej ceny – dziś karta kosztuje ok. 19000 zł (początkowo ok. 29000 zł). Wcześniej akceleracja wideo w Premiere Pro była dostępna na życzenie jako funkcja eksperymentalna. Aktualizacja już jest dostępna dla każdego subskrybenta pakietu Adobe.

Źródło: AMD, Adobe