Adrian Kotowski | 16 kwietnia 2018, 13:29

Agony ocenzurowane. Łatka zdejmująca ograniczenia tylko na PC

Te konsolowe problemy. Twórcy gry Agony ogłosili, że byli zmuszeni ocenzurować swoją produkcję, by możliwe było jej wydanie na PS4 i XONE. Problem dotknie także użytkowników pecetów, choć na szczęście ci będą mogli w prosty sposób przywrócić elementy, których widoczność została ograniczona przez deweloperów.

Powody ocenzurowania gry Agony Madmind Studio ujawniło w notce opublikowanej na Kickstarterze. Deweloper na wstępie zapewnił, że każda z dostępnych wersji będzie oferować dokładnie taką samą zawartość. Twórcy kontaktowali się w czasie tworzenia swojego tytułu z agencjami nakładającymi ograniczenia wiekowe, dzięki czemu udało się odpowiednio zmodyfikować sceny, by produkt mógł otrzymać ocenę M (Mature) zamiast AO (Adult-Only).

Agony

Chodzi m.in. o zmianę ustawienia kamery lub odpowiednie przycięcie ramki, by wrażliwe elementy nie były widoczne na ekranie. Z perspektywy deweloperów uzyskanie oceny AO byłoby sporym problemem, bo Agony nie mogłoby przez to trafić na konsole PlayStation 4 i Xbox One. Z tego też powodu twórcy nie byliby w stanie zrealizować swoich celów ogłoszonych na Kickstarterze.

O ile jednak konsolowcy będą musieli grać w ocenzurowaną wersję, o tyle użytkownicy komputerów osobistych otrzymają wybór. Co prawda, edycja, która trafi na Steam też będzie ocenzurowana, ale Madmind Studio udostępni za darmo opcjonalną łatkę, zdejmującą wszystkie ograniczenia. Twórcy zapewniają, że zrobiliby to samo dla wersji na PS4 i XONE, ale z technicznego i prawnego punktu widzenia nie było to w ogóle możliwe.

Osoby, które zamówiły na Kickstarterze którąś z wersji konsolowych, a chcą zagrać w Agony bez cenzury, mogą zmienić nabytą edycję na pecetową. Szczegóły takiej zamiany mają zostać podane w późniejszym komunikacie. Madmind Studio zapewnia przy tym, że fani nie powinni się obawiać, że z gra stanie się mniej mroczna w porównaniu do zwiastunów – wszystkie rzeczy pokazane na materiałach wideo będą dostępne bez wymogu korzystania ze wspomnianego patcha.

Źródło: Kickstarter