Adrian Kotowski | 16 kwietnia 2018, 15:10

DRAMeXchange: nadal spada cena pamięci NAND

SSD coraz bardziej atrakcyjne cenowo. Według danych udostępnionych przez DRAMeXchange, drugi kwartał tego roku będzie stał pod znakiem dalszego spadku cen kości pamięci NAND Flash. Wynika to m.in. z zauważalnej nadpodaży w pierwszym kwartale, która zostanie utrzymana także w kolejnych miesiącach. Dla użytkowników komputerów jest to dobry czas, by zaplanować zakupy nowego sprzętu.

Nadprodukcja kości pamięci NAND w pierwszym kwartale spowodowała oczywiście spadek ich cen. Popyt na produkty nie był tak duży, jak tego oczekiwano, nawet znając wahania związane z sezonowością tego rynku. Sytuacja ma się nieco zmienić w trwającym kwartale, co ma związek z zamówieniami na kości wykorzystywane w smartfonach. Do zakupów zachęca też wspomniana już niższa cena chipów, przez co część podmiotów może zdecydować się na zrobienie zapasów magazynowych.

Rosnący popyt nie będzie jednak większy niż podaż, więc ceny pamięci mają spadać nawet przy rosnących zamówieniach. Jak twierdzi DRAMeXchange, nie mówimy tutaj o zbyt dużej zmianie, bo tej zapobiec mają sami producenci kości. Chcą oni ustabilizować cenę chipów NAND wykorzystując strategię sprzedaży pakietowej (z DRAM). Trzeba też wspomnieć, że część podmiotów zmniejszyła produkcję kości, w odpowiedzi na obecnie panujący trend rynkowy.

Znając te dane trudno spodziewać się, że nośniki SSD będą w trzecim kwartale zauważalnie tańsze niż obecnie. Warto więc zastanowić się nad zakupem urządzenia już teraz, gdy w wielu sklepach dyski są przecenione, a ich koszt jest stosunkowo niski – przynajmniej w odniesieniu do cen sprzed kilku miesięcy.

Źródło: DRAMeXchange