Piotr Gontarczyk | 16 maja 2018, 04:11

AMD zakończyło prace nad architekturą Zen 2

7-nanometrowe CPU i GPU w drodze. Wczoraj firma AMD wprowadziła do oferty procesory Ryzen Pro, a w dokumentacji je prezentującej zawarła kilka interesujących slajdów. Opisywaliśmy już ten dotyczący procesorów Ryzen Threadripper drugiej generacji, opartych na architekturze Zen+.

Jak już wiemy od jakiegoś czasu, AMD planuje co najmniej trzy modele procesorów Ryzen Threadripper drugiej generacji - ośmiordzeniowego 2900X, dwunastordzeniowego 2920X oraz szesnastordzeniowego 2950X. Układy te skorzystają z tych samych ulepszeń architektury Zen+, które znamy już z układów Raven Ridge oraz Pinnacle Rigde. Za dość prawdodpobne można przyjąć pokazanie Threadripperów drugiej generacji na targach Computex 2018 i ich rynkowy debiut latem bieżącego roku.

Sprawdź ceny procesorów AMD Ryzen 5 2600X oraz Ryzen 7 2700X

Na innym slajdzie firma AMD przedstawiła postęp w litografii od 14-nanometrowych procesorów Ryzen pierwszej generacji (Summit Ridge z architekturą Zen) do 12-nanometrowych Ryzenów generacji drugiej (Pinnacle Ridge z architekturą Zen+). Ten sam slajd ma być potwierdzeniem wcześniejszych deklaracji o tym, że nowa architektura, Zen 2, trafi do procesorów produkowanych już w litografii 7-nanometrowej. Slajd zdaje się sugerować, że każdy krok następuje rok po roku, tak więc 7-nanometrowych CPU powinniśmy spodziewać się już w przyszłym roku. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest to, że slajd wskazuje, iż prace nad projektowaniem rdzenia CPU z architekturą Zen 2 zostały już ukończone. Następnym krokiem mają być procesory z architekturą Zen 3, produkowane w ulepszonej litografii 7 nm+. Te powinny na rynek wejść w 2020 roku.

Ostatni ze slajdów dotyczy procesorów grafiki. Tu mamy dokładnie ten sam przedział czasowy co powyżej. Zaczynamy od 14-nanometrowych GPU z architekturą Vega, których następcami (tegorocznymi) mają być ich 7-nanometrowe wersje. Nie ma żadnej sugestii dotyczącej ewentualnych ulepszeń w architekturze - mamy dwa razy Vega, zamiast Vega i np. Vega+. Także prace nad projektowaniem 7-nanometrowych GPU Vega zostały ukończone, ale to raczej żadne zaskoczenie. Wciąż nie ma żadnych konkretnych informacji, które pozwoliłyby stwierdzić, czy Vega w 7 nm będzie tylko zmniejszoną wersją swojej 14-nanometrowej poprzedniczki, czy może dzięki lepszej litografii AMD wprowadziło jakieś zmiany w konfiguracji GPU. Czy nowe Vegi będą miały taki sam układ 64 jednostek obliczeniowych i 4096 procesorów strumieniowych, jak obecne układy Vega 10, czy może będzie ich więcej? To wciąż słodka tajemnica AMD.

Sprawdź ceny kart graficznych Radeon RX 570 Radeon RX 580

AMD w prezentacji potwierdza też wcześniejsze deklaracje wprowadzenia w 2019 roku do oferty procesorów grafiki z architekturą Navi. Te, podobnie jak nowe Vegi, produkowane mają być w litografii 7-nanometrowej (LP). Prace nad GPU Navi, jak wskazuje prezentacja elektroniczna, nie zostały jeszcze ukończone. AMD ma jednak już plany na dalszą przyszłość i choć te nie mają jeszcze nazwy kodowej (następca Navi opisany jest jako "Next-gen"), to firma deklaruje, że będą one produkowane z wykorzystaniem ulepszonej litografii 7-nanometrowej, opisanej jako 7 nm+. Wygląda więc na to, że w 7 nanometrach produkowane będą co najmniej trzy generacje procesorów grafiki AMD. Wszelkie plany oczywiście zawsze mogą ulec zmianie, tak więc jak to mawia pewien znany szwedzki kucharz z YouTube'a "uspokój się".

Źródło: Guru3D