Piotr Gontarczyk | 16 maja 2018, 12:34

S.T.A.L.K.E.R. 2 zapowiedziany. Gra ma pojawić się w ciągu trzech lat

Oby tym razem się udało. GSC Game World, a więc twórcy serii gier S.T.A.L.K.E.R., zapowiedzieli drugą część. Gra o tytule S.T.A.L.K.E.R. 2 ma pojawić się w 2021 roku. To już drugie podejście ukraińskiego studia. Pierwszy raz grę zapowiedziano w 2010 roku, ale niecałe dwa lata później, po paru zawirowaniach wokół produkcji, poinformowano o anulowaniu projektu.

Pierwsza gra tej serii, S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl, pojawiła się w 2007 roku i zebrała sporo dobrych recenzji. Akcję gry osadzono w na obszarze, gdzie w 1986 roku doszło do awarii w elektrowni atomowej, nieopodal miejscowości Czarnobyl na Ukrainie. Gra doczekała się dwóch rozszerzeń, pod postacią "Clear Sky" z 2008 roku i "Call of Pripyat" z 2010 roku.

Zobacz ranking popularności gier na PC

W 2011 roku założyciel studia GSC zamknął je, co spowodowało zatrzymanie prac nad czwartym tytułem tej serii. W 2015 roku studio GSC Game World powróciło do życia, a wraz z nim plany dotyczące nowej gry S.T.A.L.K.E.R.. Przy okazji ekipa zapowiedziała nową strategię czasu rzeczywistego - Cossacks 3. Od tamtego czasu jednak studio milczało.

Teraz S.T.A.L.K.E.R. 2 znowu ma status w pełni oficjalny, a także dedykowaną stronę internetową, choć zawiera ona obecnie tylko samą zapowiedź. Twórca usługi SteamSpy, Sergey Galyonkin, na Twitterze zasugerował, że nowy S.T.A.L.K.E.R. tworzony jest na silniku Unreal Engine 4. To akurat pozostaje informacją nieoficjalną. Nie wiadomo na razie, dla jakich platform S.T.A.L.K.E.R. 2 jest planowany. Cała pierwsza seria wydana została tylko w wersjach dla systemu Windows.

Źródło: Polygon