Adrian Kotowski | 18 maja 2018, 14:13

Rosnący popyt na nośniki SSD zahamuje spadek cen pamięci NAND

Teraz jest dobry czas na zakup SSD. Serwis DigiTimes, powołując się na swoje źródła, twierdzi, że ze względu na spodziewany rosnący popyt na nośniki danych, spadek cen pamięci NAND wyraźnie wyhamuje w trzecim kwartale tego roku. Co więcej, możliwe jest nawet, że po zbliżających się targach Computex 2018 za urządzenia trzeba będzie zapłacić więcej niż teraz.

Jak twierdzi Khein Seng Pua, prezes Phison Electronics, od listopada ubiegłego roku do końca pierwszego kwartału 2018 ceny nośników SSD spadły o około 50 procent. Widać to zresztą doskonale po obecnych ofertach sklepów, które w końcu są stosunkowo przystępne. Problem w tym, że trend spadkowy nie będzie utrzymywał się zbyt długo. Już drugi kwartał tego roku pokazuje spowolnienie obniżek cen – według analityków nośniki potanieją o maksymalnie 10 procent.

Zmiany na rynku wymusiły na producentach dostosowanie oferty do wymagań klientów. Przejawia się to wprowadzaniem do sprzedaży coraz większej liczby urządzeń SSD PCIe NVMe, których powinniśmy zobaczyć naprawdę sporo w trzecim kwartale tego roku. Mniej więcej w tym samym okresie spodziewane jest ustabilizowanie się cen nośników. Według wypowiedzi Pua, dostępność kości ma być znacznie słabsza niż obecnie, na co wpływ będzie mieć coraz większa popularność SSD wśród użytkowników komputerów, ale też trend zwiększania pamięci wewnętrznej w urządzeniach mobilnych.

Nic nie zmieni się natomiast w przypadku kości DRAM. Te będą drożeć jak drożały do tej pory, bo nadal producenci nie są w stanie (lub nie chcą) zapewnić odpowiednich wielkości dostaw, których domaga się rynek.

Źródło: DigiTimes