Piotr Gontarczyk | 22 maja 2018, 07:05

Sony nie rezygnuje z AMD i przygotowuje PlayStation na architekturę Zen

Jaguary pójdą spać. Simon Pilrgim, jeden z ekspertów Sony Computer Entertainment Europe, okazuje się pracować nad ulepszeniami kompilatora LLVM pod kątem architektury opisanej jako AMD "zenver1". Wygląda na to, że po cichu firma Sony już przygotowuje się od strony programistycznej na następną konsolę serii PlayStation.

Obecnie w żadnej z konsol Sony nie ma procesora z architekturą Zen. PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro mają układy z ośmioma rdzeniami CPU (x86) o nazwie Jaguar, działającymi z częstotliwością odpowiednio 1,6 i 2,1 GHz. LLVM to jeden z kompilatorów, których Sony używa w przypadku swoich konsol "czwórek".

Wprowadzanie obsługi architektury Zen (pierwszej generacji) do kompilatora LLVM oczywiście jeszcze nie jest niepodważalnym dowodem na to, że następna konsola PlayStation przejdzie na architekturę Zen, ale z jednej strony jest to dość wyraźna wskazówka, a z drugiej, w sumie czego innego mielibyśmy się spodziewać? Dziś oczywiście można zastanawiać się, czy skoro kompilator LLVM optymalizowany jest pod kątem pierwszej wersji architektury Zen, to znaczy że konsola "PlayStation 5", spodziewana w ciągu dwóch najbliższych lat, nie będzie korzystać z Zen 2? Tak może się stać, ale pamiętajmy o tym, że firma AMD dopiero co zakończyła prace nad nową architekturą. To czy następna konsola PlayStation korzystać będzie z Zen, czy z Zen 2, pozostaje sprawą otwartą.