Adrian Kotowski | 11 czerwca 2018, 15:57

Microsoft na E3 2018: funkcja FastStart, zmiany w Xbox Game Pass i przyszłość grania w chmurze

Microsoft poważnie myśli już o nowej generacji konsol. Konferencja firmy z Redmond podczas targów E3 przyniosła wiele interesujących zapowiedzi gier, które Maciej przybliżył Wam w swoim materiale. Phil Spencer ujawnił także kilka informacji dotyczących technik, usług i rozwiązań, które trafiły lub dopiero trafią do graczy. Postanowiliśmy zebrać najważniejsze wiadomości na ten temat.

Zacznijmy od usługi Xbox Game Pass, która naprawdę bardzo wysoko oceniana przez graczy. Podczas prezentacji Phil Spencer, szef działu Xbox, ogłosił trzy nowe produkcje, które trafiły do biblioteki: Fallout 4, Tom Clancy’s The Division i The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited. Potwierdzono też oczywiście, że wszystkie nowe tytuły Microsoftu będą pojawiały się w usłudze już w dniu ich światowej premiery. Istotną nowością jest to, że w ten sam sposób trafiać będą tam też produkcje innych wydawców. Mowa przede wszystkim o grach z programu ID@Xbox, wśród których znajdziemy takie tytuły jak: Warhammer: Vermintide 2, Ashen, Afterparty i Phoenix Point.

Kolejną nowością jest technika FastStart dostępna dla użytkowników Xboksa One. Dzięki niej gracz będzie mógł uruchomić dany tytuł nawet dwukrotnie szybciej niż do tej pory – podczas pobierania priorytet nadany zostanie tym fragmentom gry, których instalacja jest niezbędna do jej odpalenia. Gdy my będziemy grać, w tle pobierana będzie reszta produkcji. Funkcja nie jest może szczególnie rewolucyjna, bo z podobną rzeczą mamy już do czynienia choćby w przypadku gier Blizzarda na PC, ale dobrze, że rozwiązanie będzie dostępne w większej liczbie tytułów.

Microsoft ogłosił też istotną informację dotyczącą przyszłości grania w gry. Firma w pocie czoła pracuje nad usługą streamingową, dzięki której tytuły z oprawą graficzną w jakości konsolowej mają być dostępne na praktycznie każde urządzenie połączone z siecią. Zabrakło niestety szczegółów na temat rozwiązania, nie wiemy też kiedy wystartuje i jaka będzie forma monetyzacji usługi.

Przedsiębiorstwo potwierdziło, że już dzisiaj od godziny 18:00 możliwe będzie złożenie zamówienia przedpremierowego na Xbox Adaptive Controller. Sprzęt kierowany do osób o różnym stopniu niepełnosprawności ruchowej wyceniono na 100 dolarów i można z niego korzystać na konsoli Xbox One oraz komputerach z Windows 10.

Xbox Adaptive Controller

Na sam koniec należy też wspomnieć o wywiadzie ze Spencerem przeprowadzonym przez serwis Eurogamer. Dowiedzieliśmy się z niego, że Microsoft już planuje, jak wyglądać będzie kolejny Xbox. Co więcej, szef segmentu gier zasugerował, że konsola będzie oferowała funkcję wstecznej kompatybilności, dzięki której bez problemu uruchomimy na niej dostępne obecnie tytuły. Na więcej szczegółów na temat nowego sprzętu trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Według plotek, nowa generacja może pojawić się na rynku dopiero w 2020 lub 2021 roku, więc Microsoft ma jeszcze trochę czasu, by przygotować odpowiednio mocny i dopracowany sprzęt.

Źródło: opr. własne