Piotr Gontarczyk | 13 czerwca 2018, 03:04

Karty graficzne z GPU Intela w 2020 roku

Nowy konkurent na horyzoncie. W kwietniu pisaliśmy o tym, że Intel zamierza powrócić na rynek kart graficznych z własnymi procesorami grafiki. Wtedy potwierdziło się to gdy Chris Hook, który do Intela przeszedł po siedemnastu latach pracy dla AMD. Hook przyjął na siebie obowiązki kierowania marketingiem rozwiązań z zakresu grafiki i dedykowanych kart graficznych

O samych GPU Intela wciąż nic nie wiadomo. Oficjalnie jednak firma potwierdziła, że jej pierwszy GPU dla dedykowanych kart graficznych pojawi się w 2020 roku. Można dość spokojnie przyjąć, że będzie on kierowany do produktów konsumenckich, ale też do sektorów AI i maszynowego uczenia. Już w ubiegłym tygodniu szef Intela, Brian Krzanich, mimochodem wspomniał o planach dotyczących wprowadzenia do oferty pierwszego GPU w 2020 roku.

Sprawdź ceny kart graficznych z 8 GB pamięci

Obecnie nie ma informacji o tym, które sektory rynku IT jako pierwsze otrzymają nowe procesory grafiki Intela. Można przypuszczać, że pierwsze modele skierowane zostaną tam, gdzie potencjalne zyski mogą pojawić się najszybciej, a więc chodzi o centra danych, AI, itp. Biorąc pod uwagę to, że do Intela ostatnimi czasy przeszli znani pracownicy AMD, sprawa kart graficznych dla graczy jest w pełni otwarta. Informację o 2020 roku Intel przekazał wraz ze zdjęciem byłego eksperta AMD ds. procesorów grafiki, którym był Raja Koduri. W listopadzie 2017 roku Koduri odszedł ze stanowiska szefa RTG (Radeon Technologies Group).

Do planowanego debiutu nowych GPU Intela są jeszcze dwa lata i ten czas będzie w branży bardzo interesujący. Czekają nas zapewne przeróżne przecieki, no i oczywiście fałszywki. Baczniej będzie trzeba obserwować też ruchy Nvidii i AMD, bo być może pojawi się realna szansa na przełamanie wieloletniego duopolu.