Piotr Gontarczyk | 13 czerwca 2018, 07:15

Intel ma przeciwdziałać wzrostom popularności procesorów AMD

Na linii Intel - AMD znowu robi się gorąco. Druga generacja procesorów Ryzen oraz seria Epyc coraz mocniej rozpychają się na rynku konsumenckim i korporacyjnym, tworząc coraz większy wyłom w bardzo stabilnych i wysokich udziałach rynkowych Intela.

Romit Shah z działającej na rynkach finansowych firmy Instinet powiedział dla Barronsa (mediów zajmującym się inwestycjami finansowymi), że w trakcie rozmowy z szefem Intela ten zdawał się mieć pełną świadomość tego, że jego firma może w drugiej połowie roku stracić udziały rynkowe w sektorze serwerów, na rzecz AMD. Intel ponoć już szykuje się na zauważalny spadek własnych udziałów.

Ryzen potrzebuje dobrego gniazdka. Znanego jako płyta główna z AM4

Według Shaha, Brian Krzanich podczas rozmowy miał stwierdzić, że teraz zadaniem Intela jest nie dopuścić do tego, aby AMD zgarnęło od 15 do 20% udziału w rynku procesorów serwerowych. Jeżeli przewidywania Intela ziszczą się, to AMD może mieć szansę na to, aby w nadchodzących dwóch kwartałach przekroczyć własne prognozy dotyczące udziałów rynkowych. Na część wzrostów wpływ mogą mieć m.in. licencjonowane przez AMD procesory dla rynku chińskiego, które mają pojawić się jeszcze w tym roku.

Na rynku serwerów jedną z podstaw sukcesu jest zaufanie. Prawdziwą walkę o niego AMD może podjąć tylko jeśli pokaże, że potrafi wprowadzić na rynek parę generacji wysokowydajnych i konkurencyjnych procesorów, zanim najbardziej ostrożni administratorzy podejmą decyzję o rezygnacji z układów Intela. Dla AMD to jest spore wyzwanie i musi mu sprostać, gdyż migracja z układów jednego producenta na układy drugiego to duże koszty. Firmy podejmujące się wykonania takiego kroku muszą mieć pewność, że z czasem migracja będzie przynosić oszczędności. Jednym z elementów budowania zaufania do AMD na rynku jest chociażby to, że przyszłe 7-nanometrowe procesory z architekturą Zen 2 będą kompatybilne z podstawkami SP3, z których korzystają obecne modele serii Epyc.

Źródło: OC3D, Barron's