Adrian Kotowski | 13 czerwca 2018, 14:06

Steam już niedługo bez obsługi Windows XP i Windows Vista

Chcesz grać, to zainstaluj nowy system. Na stronie pomocy platformy Steam pojawiała się informacja, mówiąca o porzuceniu przez Valve obsługi system operacyjnych Windows XP i Windows Vista. I chodzi nie tylko o brak możliwości skorzystania z nowych funkcji klienta, ale o całkowity jego blokadę na starszych OS-ach. Mając któryś z wymienionych wyżej systemów, po prostu nie odpalimy samej aplikacji Steam, a co za tym idzie – nie uruchomimy też żadnej z zakupionych przez nas gier.

Jak czytamy w na stronie platformy, obsługa Windows XP i Windows Vista zakończy się 1 stycznia 2019 roku. Tym samym, osoby posiadające zestawy z tymi systemami mają jeszcze niecałe pół roku na przejście na nowe oprogramowanie. Co ważne, po tym czasie nie przejrzymy Steama nawet przez przeglądarkę, bo ta wersja wymaga rozwiązań wbudowanych w Google Chrome, które nie są zgodne ze starszymi OS-ami.

Steam

Valve informuje ponadto, że wszystkie przyszłe wersje klienta jego platformy, będą wykorzystywały funkcje i systemy bezpieczeństwa dostępne na tylko na systemach Windows 7 i nowszych. Swoją drogą, pierwsze ograniczenia dla starszych systemów właśnie się pojawiły. Chodzi o nową funkcję Chatu Steam, która właśnie została udostępniona w ramach beta testów. Rozwiązanie to wprowadza wiele interesujących zmian, w tych chaty grupowe, możliwość osadzania w wiadomościach filmów, gifów, tweetów i innych elementów multimedialnych, nowy, napisany od zera system komunikacji głosowej i kilka innych ciekawych rozwiązań. Możecie je przetestować, o ile oczywiście nie korzystacie z systemu starszego niż „siódemka”.

Źródło: Steam