Adrian Kotowski | 13 czerwca 2018, 18:08

Vivo Nex i Nex Ultimate - specyfikacja bezramkowych smartfonów

Notch niepotrzebny. Firma Vivo zapowiedziała wprowadzenia na rynek smartfonów Nex i Nex Ultimate. Oba urządzenia przyciągają uwagę przede wszystkim wielkim, bezramkowym ekranem, bez jakichkolwiek wcięć znanych choćby z iPhone’a X, czy OnePlus 6. Sprzęt oferuje też naprawdę mocną specyfikację i wiele ciekawych rozwiązań, w choćby wysuwany aparat fotograficzny do selfie.

Większość parametrów obu smartfonów Nex jest bardzo podobna. W urządzeniach zastosowano ekran Super AMOLED o przekątnej 6,59’’, proporcjach 19,3:9 i rozdzielczości 2316 x 1080 pikseli. W standardowej wersji Nex (Nex A) znajdziemy układ Snapdragon 710 wspierany przez GPU Adreno 616, a w wersji Nex Ultimate (Nex S) – SOC Snapdragon 845 z Adreno 630. Podstawowy model ma na pokładzie 6 GB pamięci RAM, w mocniejszym zastosowano 8 GB. Nex A oferuje 128 GB przestrzeni na dane, natomiast Nex S można nabyć w edycjach ze 128 GB lub 256 GB pamięci wewnętrznej.

Vivo Nex

Identycznie wygląda natomiast konfiguracja aparatów fotograficznych. Producent wykorzystał główną kamerę 12 Mpx (sensor IMX363), z czteroosiową optyczną stabilizacją obrazu i przysłoną f/1.8 oraz dodatkową 5 Mpx z przysłoną f/2.4. Jeśli zaś chodzi o aparat przedni, to został on schowany w obudowie i wysuwa się tylko w sytuacji, gdy chcemy zrobić „fotkę”. Jak na „chińczyka” przystało, smartfon oferuje dwa gniazda na karty SIM. Zabrakło natomiast czytnika kart microSD, choć przy tak dużej pojemności pamięci wewnętrznej nie będzie to jakiś duży problem.

Vivo Nex

Oba smartfony mają na pokładzie moduły łączności bezprzewodowej Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0, NFC i LTE (także Band 20). Ciekawie sprawa wygląda natomiast z głośnikami, bo te zostały zintegrowane z samym ekranem. Vivo postawiło na rozwiązanie o nazwie Screen SoundCasting Technology, oparte na kostnym przewodnictwie dźwięku. W Nex Ultimate w ekranie kryje się też czytnik linii papilarnych, podczas gdy w standardowej wersji przeniesiono go na panel tylny smartfona. Dla wielu osób istotną informacją może być to, że producent nie zrezygnował z gniazda do podpięcia standardowych słuchawek, a dodatkowo wykorzystał wysokiej jakości układy DAC.

Vivo Nex Ultimate

Smartfony Nex zasilane są przez akumulator o pojemności 4000 mAh, z obsługą szybkiego ładowania. Obudowa została wykonana ze szkła i metalu. Wymiary urządzeń wynoszą 162 x 77 x 7,98 mm, a ich waga to 199 g. Vivo Nex i Nex Ultimate działają pod kontrolą systemu Android Oreo 8.1 z nakładką Funtouch 4.0. Produkty trafią do sprzedaży pod koniec tego miesiąca i będą początkowo dostępne tylko w Chinach. Trzeba też przyznać, że smartfony nie są tanie. Za standardowy model Vivo Nex trzeba zapłacić 3989 juanów, czyli około 2200 zł. Vivo Nex Ultimate kosztuje natomiast 4498 juanów (około 2545 zł) za wersję 128 GB i 4998 juanów (2830 zł) za model z 256 GB pamięci wewnętrznej. Można spodziewać się, że w Europie produkty będą wyraźnie droższe, choćby ze względu na podatki i marże pośredników.

Sprawdź czerwcowy ranking smartfonów dostępnych w polskich sklepach

Źródło: prasowe