Adrian Kotowski | 18 lipca 2018, 18:41

Western Digital zamyka swoją fabrykę dysków twardych w Malezji

Firma podąża za światowymi trendami. Western Digital ogłosił, że zamknie swoją malezyjską fabrykę dysków twardych zlokalizowaną w mieście Petaling Jaya, niedaleko stolicy kraju, Kuala Lumpur. Powodem takiej decyzji jest postępujący spadek popytu na tradycyjne HDD. Nie oznacza to oczywiście, że WD całkowicie zaprzestanie produkcji tego typu sprzętu, ale priorytetem w następnych latach mają być już nośniki SSD.

Zakład w Petaling Jaya produkuje dyski twarde od 1994 roku, a obecnie zatrudnionych jest w nim około 13 tysięcy pracowników. W 2011 roku WD zainwestowało ponad 1,2 mld dolarów w jego rozwój i zwiększenie możliwości produkcyjnych. Teraz wiemy, że w przyszłym roku historia tej fabryki się zakończy, bo amerykańska firma zapowiedziała jej zamknięcie.

Western Digital

WD zostanie jednak jeszcze z kilkoma zakładami produkującymi dyski twarde. Dwa z nich zlokalizowane są w Tajlandii, a konkretnie w Bang Pa-In i Prachinburi. Dwa następne znajdują się w malezyjskich miastach Johor i Kuching, a dodatkowo właśnie w Malezji powstaje dział badań i rozwoju oraz fabryka nośników SSD w Penang. Wcześniej, WD zamknął też przejętą po zakupie HGST fabrykę dysków w Bayan Lepas, a cała działka została wystawiona na sprzedaż w lutym 2017 roku.

WD poinformowało, że pracownicy z likwidowanej fabryki otrzymają pełne wsparcie w zakresie podniesienia ich kwalifikacji, by nie mieli problemów ze znalezieniem pracy w innych firmach. Część inżynierów zostanie przeniesiona do innych placówek amerykańskiego przedsiębiorstwa, a jeszcze inni otrzymają odpowiednie odprawy.

Sprawdź ranking nośników danych dostępnych w polskich sklepach

Źródło: The Register