Adrian Kotowski | 3 sierpnia 2018, 15:53

Seagate prezentuje najszybszy dysk twardy na świecie

Wyniki prawie jak w SSD. Podczas OCP firma Seagate zaprezentowała swoje nowe dyski twarde wykorzystujące techniki MACH.2 Multi Actuator oraz HAMR. Firma zapewnia, że oba rozwiązania trafią na rynek już niedługo, a wśród podmiotów zainteresowanych technikami znajdują się tak wielkie marki jak Microsoft, Marvell i Facebook. Nic w tym jednak dziwnego, skoro nowe dyski Seagate’a osiągają naprawdę świetną wydajność.

O technice Multi Actuator pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku. W skrócie jest to system, w którym zamiast pojedynczego serwomechanizmu znajdziemy dwa oddzielne, niezależne od siebie elementy z własnymi parami głowic. Możliwe jest dzięki temu jednoczesne odbieranie i zapisywanie danych z dwóch różnych obszarów napędu. To z kolei przekłada się na podwojenie transferu danych względem standardowego HDD, co zresztą doskonale widać po osiągniętym przez konstrukcję Seagate’a wyniku.

Firma twierdzi, że udało jej się osiągnąć stałą przepustowość na poziomie aż 480 MB/s. Nie ma na ten moment szybszego dysku twardego na świecie, a od najwydajniejszego do tej pory nośnika z talerzami kręcącymi się z prędkością 15000 obr./s sprzęt z systemem MACH.2 jest szybszy aż o 60 procent. Producent twierdzi, że w ten sposób rozwiązuje po części problem, z jakim muszą zmagać się centra danych – zwiększanie pojemności dysków nie będzie tak odczuwalnie wpływać na czas dostępu do zapisanych na nich danych.

Przedsiębiorstwo chwali się też techniką HAMR, dzięki której HDD mają być jeszcze bardziej niezawodne. Standardem w branży jest, że dany dysk może zapisać i odczytać rocznie do 550 TB danych, co daje 2750 TB w ciągu pięciu lat. W tym okresie w urządzeniach wyposażonych w 18 głowic, każda z nich musi więc oferować transfer 152 TB plików. Przy zastosowaniu techniki HAMR wartość transferu przypadającej na pojedynczą głowicę może przekroczyć aż 3,2 PB. Obie techniki opisane wyżej trafią w niedalekiej przyszłości do korporacyjnej serii dysków twardych Seagate Exos. Nie jest niestety jasne, czy firma planuje wydanie podobnych urządzeń na rynek konsumencki.

Źródło: Seagate