Piotr Gontarczyk | 8 sierpnia 2018, 04:39

Intel Crimson Canyon - nowe NUC z 10-nanometrowymi procesorami pojawią się we wrześniu

Tańsze modele na pierwszy ogień. Nowe komputery typu NUC firmy Intel, o nazwie kodowej Crimson Canyon, to pierwsze konstrukcje oparte na procesorach Intel Core ósmej generacji (Coffee Lake) i wyposażone w dedykowane GPU firmy AMD. Z najnowszych informacji wynika, że po raz pierwszy do sprzedaży trafią w przyszłym miesiącu.

Sklep internetowy SimplyNUC już rozpoczął przyjmowanie zamówień, w ramach przedsprzedaży, na dwa modele nowych NUC Intela. Model NUC813CYSM z 8 GB pamięci RAM typu LPDDR4-2666, dyskiem twardym o pojemności 1 TB i z systemem Windows 10, wyceniony został na kwotę 575 dolarów. Dostawy mają ruszyć we wrześniu. Co ciekawe słabszy model, NUC8i3CYSN, wyposażony w 4 GB pamięci RAM, do zamawiających zacznie trafiać w październiku. Jego cena w przedsprzedaży to 530 dolarów.

Zobacz najlepsze ceny małych komputerów

Oba modele oparte są na procesorach Intel Core i3-8121U. Układ ten to jednostka dwurdzeniowa z obsługą czterech wątków. Procesor ma zegar bazowy na poziomie 2,2 GHz, który może być zwiększany do maksymalnie 3,2 GHz. Warto podkreślić, że jest to jeden z pierwszych procesorów Intela, produkowany w litografii 10-nanometrowej. Drugą cechą wspólną obu nowych NUC jest dedykowany GPU, a mianowicie AMD Radeon 540 z 2 GB pamięci RAM typu GDDR5. GPU ma osiem jednostek obliczeniowych, na które składa się 512 procesorów strumieniowych. Radeon 540 to także 32 jednostki teksturujące i 16 jednostek ROP. Maksymalny zegar procesora grafiki to 1,12 GHz. GPU z pamięcią łączy interfejs o szerokości 64 bitów, a maksymalna przepustowość podsystemu pamięci to 48 GB/s.

Pomimo dość słabego procesora, Intel twierdzi, że nowe NUC są odpowiednie do obróbki grafiki, czy edycji wideo, a także zastosowań biznesowych. Słabości procesora kompensować ma dedykowany GPU. No, dobrze, skoro tak mówią. Każdy z przedstawionych powyżej NUC ma zatokę dla 2,5-calowego dysku twardego (zajętą), ale też slot M.2 2242/2280 dla nośnika SSD z obsługą NVMe. Nowy komputer to też w kontroler sieci bezprzewodowych 802.11ac (Intel Wireless-AC9560) z obsługą interfejsu Bluetooth 5.0. Mamy też do dyspozycji slot na kartę pamięci typu SD, kontroler sieci Ethernet 1 Gb/s, cztery porty USB 3.0, dwa porty HDMI 2.0a, a także gniazdo mini jack (słuchawki, mikrofon). Do komputera można podpiąć dwa monitory lub telewizory z matrycami o rozdzielczości 4K i wyświetlać obraz z częstotliwością odświeżania do 60 Hz. Radeon 540 zapewnia obsługę obrazu 4K z HDR. Na pokładzie jest też kontroler HD Audio 7.1, przy czym dźwięk dookolny z rozdziałem na poszczególne kanały uzyskać można poprzez porty HDMI. Komputery Crimson Canyon sprzedawane będą w zestawie z uchwytem montażowym VESA.

Każdy z nowych komputerów zamknięty jest w obudowie o wymiarach 117 x 112 x 36 mm. Dostępny będzie z niedużym zasilaczem o mocy 90 W (19 V). W nowych modelach jest coś, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem. Otóż w komputerach Crimson Canyon pamięć RAM występuje pod postacią układów DRAM lutowanych bezpośrednio na płytach głównych. Dodatkowo brak slotu DIMM lub SO-DIMM oznacza brak możliwości powiększenia pojemności pamięci operacyjnej. Dokonując zakupu lepiej z góry przemyśleć kwestię pamięci RAM. Po drugie Intel obecnie nie ma w ofercie nowych NUC w postaci tzw. barebone, w przypadku których pamięć RAM oraz magazyn danych nabywca dorzuca samodzielnie. Można spokojnie przyjąć, że gdy układy DRAM są lutowane na laminacie i nie ma możliwości rozbudowy, to taki NUC jako barebone nie ma sensu. Każdy z nowych komputerów ma też w standardzie terabajtowy dysk twardy, co akurat może dziwić. Nie ma wersji bez dysku, a więc i bez systemu Windows 10.