Adrian Kotowski | 6 września 2018, 17:18

Adata IUSP33F - wydajny nośnik SSD PCIe w obudowie BGA

Nowe układy dla ultrabooków, smartfonów i tabletów. Adata poinformowała o wprowadzeniu na rynek swojego nowego nośnika SSD PCIe o oznaczeniu IUSP33F. Konstrukcja jest nietypowa, bo nie mamy do czynienia z tradycyjnym dyskiem 2,5’’, czy nośnikiem M.2, a pakietem w obudowie BGA. Pomimo bardzo małych rozmiarów, produkt może pochwalić się naprawdę całkiem przyzwoitą wydajnością.

Adata IUSP33F to nośnik SSD o wymiarach wynoszących zaledwie 11,5 x 13 mm, bazujący na technologii 3D NAND TLC. Produkt korzysta z interfejsu PCIe 3.0 x2 i jest w pełni kompatybilny z protokołem NVMe 1.3. Ważną informacją jest obsługa rozwiązania o nazwie Host Memory Buffer, dzięki któremu jako bufor wykorzystywana jest pamięć RAM komputera/urządzenia mobilnego. Oznacza to oczywiście, że wydajność nośnika jest w dużym stopniu uzależniona od tego, ile pamięci DRAM może zostać alokowane.

Adata IUSP33F

Adata IUSP33F będzie dostępny w wariantach oferujących 128 GB lub 256 GB miejsca na dane. Producent podaje, że maksymalna prędkość odczytu sekwencyjnego wynosi 1195 MB/s, a zapisu 940 MB/s. W przypadku losowego odczytu i zapisu danych 4K wyniki są na poziomie odpowiednio 140000 IOPS i 114000 IOPS. Nowe produkty wykorzystują mechanizmy korekcji błędów LDPC ECC i SRAM ECC, a także system zabezpieczeń danych E2E.

Jak wspomnieliśmy, nowe kości Adaty zostaną zastosowane w ultrabookach i urządzeniach mobilnych. Producent myśli też o udostępnieniu ich na rynki motoryzacyjny i medyczny oraz do stosowania w robotach. Osoby szukające bardziej tradycyjnego nośnika SSD powinny zapoznać się rankingiem najpopularniejszych urządzeń tego typu dostępnych w Polsce.

Źródło: prasowe