Adrian Kotowski | 6 września 2018, 19:56

Rynek samodzielnych kart graficznych w drugim kwartale 2018 roku

AMD w odwrocie. Jon Peddie Reserach opublikował raport na temat dostaw samodzielnych kart graficznych w drugim kwartale tego roku. Był to okres bardzo dobry dla Nvidii, która odzyskała utracone w poprzednich miesiącach udziały i zbliżyła się do wyniku, jaki miała rok wcześniej. Był to także czas spadku sprzedaży sprzętu, wynikający m.in. z załamania na rynku kryptowalut.

W nowym raporcie JPR czytamy, że w drugim kwartale tego roku wielkość dostaw samodzielnych kart graficznych wyniosła około 11,3 mln sztuk i była niższa o 5,7 procent rok do roku oraz o 28 procent kwartał do kwartału. Sprzedaż tych urządzeń wygenerowała przychód na poziomie 3,2 mld dolarów. W minionych trzech miesiącach powody do zadowolenia mogła mieć Nvidia, której udało się przejąć część udziałów należących do AMD.

Dostawca GPU

Udział w rynku w Q2 2018

Udział w rynku w Q1 2018

Udział w rynku w Q2 2017

AMD

30,9%

34,9%

30,3%

Nvidia

69,1%

65,1%

69,7%

Zieloni zyskali w tym kwartale 4 p.p. dzięki czemu ich wynik to 69,1 procent. Tym samym udział AMD spadł do 30,9 procent, co jest rezultatem i tak lepszym niż w roku poprzednim. Można jednak śmiało założyć, że trzeci kwartał też nie będzie raczej zbyt dobry dla czerwonych, choćby z powodu zwiększonych dostaw Pascali, ale też rynkowego debiutu kart Turing. AMD nie ma natomiast niczego nowego w swojej ofercie, więc pomóc może jedynie obniżka cen sprzętu.

Dostawy samodzielnych kart graficznych w drugim kwartale 2018 roku

JPR zauważa, że drugi kwartał był dość ciekawy z powodu dużo lepszych wyników całego rynku PC w odniesieniu do odpowiadającego okresu 2017 roku. Pomimo spadku zamówień na karty, nadal segment komputerów napędzany jest przez graczy, którzy inwestują niemałe pieniądze zarówno w nowe GPU, jak i procesory oraz nadal drogą pamięć RAM.

Sprawdź ranking najpopularniejszych kart graficznych dostępnych w Polsce