Adrian Kotowski | 6 września 2018, 20:37

DigiTimes: Samsung i SK Hynix spowolniły rozbudowę linii produkcyjnych dla pamięci DRAM i NAND

Firmy podobno boją się gwałtownego spadku cen kości. Źródła serwisu DigiTimes donoszą, że Samsung i SK Hynix zamierzają odroczyć zwiększenie mocy produkcyjnej dla pamięci DRAM i NAND. Podmioty przewidują, że w przyszłym roku kości mogą potanieć z ich perspektywy zbyt mocno. Do tego dochodzi też ciągle rosnąca nadpodaż i równocześnie słabszy niż sądzono popyt. Podejście obu firm jest zrozumiałe, choć nie jest to też zbyt dobra wiadomość dla zwykłych klientów.

Jak podaje DigiTimes, zarówno Samsung, jak i SK Hynix zauważyły problemy ze sprzedażą produkowanych kości. Na światowym rynku chipów NAND obserwowana jest obecnie spora nadpodaż, choć zwykle w trzecim kwartale mamy do czynienia z największymi zamówieniami. Wszystko przez szybki rozwój chipów i zwiększenie dostaw pamięci 64- i 72-warstwowych, przy jednoczesnym nasyceniu w segmencie notebooków i smartfonów.

Do tego dochodzą też problemy w łańcuchu dostaw, który zalewany jest masą tanich kości NAND, co ma się przełożyć na spadek cen kontraktowych o 10 – 15 procent do końca trzeciego kwartału i o kolejne 15 procent w czwartym kwartale. Na rynku pamięci DRAM też obserwowany jest trend spadkowy, a firmy wyczekują obniżek pod koniec tego roku. Tego typu zależność utrzyma się też w pierwszej połowie 2019 roku.

To wszystko sprawia, że Samsung, który zwykle dostarcza swoje kości NAND do własnych urządzeń miał zwiększyć sprzedaż firmom zewnętrznym. Firma postanowiła też wstrzymać rozwój linii tych chipów do czerwca przyszłego roku. Podobnie postąpiono w przypadku układów DRAM. Wcześniej planowano, że w fabrykach w Hwaseong i Pyeongtaek moc produkcyjna dla tego typu produktów zostanie powiększona o 30 tysięcy wafli krzemowych miesięcznie. Tak się jednak nie stanie.

Źródło DigiTimes twierdzi, że w podobny sposób do problemu nadpodaży podszedł SK Hynix. Firma miała w najbliższych miesiącach znacząco zwiększyć produkcję kości 3D NAND, ale w związku z sytuacją na rynku postanowiono opóźnić cały projekt. Nie wiadomo niestety, jak będzie to wyglądać w ramach nowego harmonogramu.

Sprawdź ranking najpopularniejszych nośników SSD

Źródło: DigiTimes