Adrian Kotowski | 7 września 2018, 15:27

UL usuwa wyniki smartfonów Huawei z bazy 3DMarka

Było przewinienie, jest kara. UL poinformowało o usunięciu z bazy danych benchmarka 3DMark czterech smartfonów firmy Huawei, w przypadku których zauważono podejrzanie wysokie wyniki testów. Jest to reakcja na publikację serwisu Anandtech, który udowodnił chińskiej firmie manipulowanie rezultatami osiąganymi m.in. przez modele Huawei P20 oraz Honor Play.

Oszukiwanie w benchmarkach nie jest na rynku smartfonów czymś szczególnie nowym, czy rzadko spotykanym. Sam Huawei przyznając się do zawyżania wyników stwierdził, że robi to, bo konkurencja robi to samo. Niemniej, nie jest to zbyt dobre wytłumaczenie, zważywszy na różnice w wydajności, jakie wykazał zarówno serwis Anandtech, jak i firma UL.

Sprawa wygląda prosto – gdy smartfon „widzi”, że uruchomiona jest aplikacja do testowania jego wydajności, przełącza się na ukryty „tryb wydajności”, do którego podczas normalnej pracy nie mamy dostępu. UL postanowił więc sprawdzić, co będzie, jeśli do testów zostanie użyta niepubliczna wersja 3DMarka, której smartfon nie mógł rozpoznać po nazwie. Różnice w osiągniętych wynikach możecie zobaczyć na załączonej grafice. Wystarczy wspomnieć, że w przypadku Huawei Nova 3 w wydawałoby się tym samym teście urządzenie może mieć raz 1534 punkty, a innym razem 2917 punktów.

Wyniki smartfonów Huawei w 3DMarku

Ul twierdzi, że bliższa prawdy jest właśnie pierwsza wartość, a optymalizacje przygotowane przez Huawei łamią zasady zgodności z benchmarkiem 3DMark, jakie spełnić musi każdy producent sprzętu. Dlatego też firma postanowiła usunąć ze swojej bazy cztery modele urządzeń Huawei:

Właściciele 3DMarka poinformowali przy okazji, że Huawei zamierza w przyszłości umożliwić wszystkim dostęp do trybu wydajności, dzięki czemu każdy użytkownik będzie mógł sam zdecydować, kiedy skorzysta z tej opcji.

Źródło: UL