Adrian Kotowski | 10 września 2018, 19:41

DigiTimes: Intel zleci TSMC produkcję chipów w litografii 14 nm

Piekło zamarzło. DigiTimes donosi, że Intel zamierza przenieść część swojej produkcji chipów z własnych fabryk do zakładów TSMC. Niebiescy zdali sobie sprawę, że nie ma innego sposobu, by zwiększyć dostępność układów produkowanych w litografii 14 nm. To ważna wiadomość dla całego rynku, bo w ten sposób podmiot po części przyznaje się do tego, w jak trudnej sytuacji jest obecnie.

Według źródeł DigiTimes Intel zleci TSMC fabrykację chipsetów z serii 300, które zabierają cenne zasoby zakładów niebieskich, ograniczając możliwości produkcji procesorów. Dzięki przeniesieniu tego typu jednostek do tajwańskiego przedsiębiorstwa, lider rynku chipów x86 będzie mógł się skupić na przygotowaniu wysokomarżowych produktów takich jak choćby chipy Xeon z serii Cascade Lake.

Intel: procesory w litografii 10 nm dopiero pod koniec 2019 roku

Wybór Intela jest w zasadzie jedynym sensownym w obecnej sytuacji. Z danych DigiTimes wynika, że całkowita podaż układów w litografii 14 nm jest aż o 50 procent niższa niż popyt na nie. Trzeba też wspomnieć, że TSMC już produkuje niektóre procesory niebieskich, w tym SoC SoFIA, konstrukcje FPGA oraz układy sieciowe dla iPhone’ów. Nie jest więc to pierwszy kontrakt, który Intel zamierza zrealizować u Tajwańczyków.

Tego problemu dałoby się pewnie uniknąć, gdyby firma z Santa Clara wprowadziła zgodnie z planem swój proces technologiczny 10 nm. Wtedy dostępne zasoby zostałyby odpowiednio rozdzielone na konkretne serie produktów, a tak większość nowych chipów musi być produkowana z użyciem litografii 14 nm. Ta została wprowadzonej na rynek we wrześniu 2014 roku, wraz z pierwszymi jednostkami Broadwell-Y dla urządzeń mobilnych.

Sprawdź ceny popularnych procesorów dostępnych w polskich sklepach

Źródło: DigiTimes