Adrian Kotowski | 11 września 2018, 15:06

Intel przejął firmę NetSpeed Systems

Ważny ruch dla przyszłości chipów niebieskich. Intel ogłosił przejęcie firmy NetSpeed Systems, zajmującej się przygotowaniem narzędzi do projektowania SoC, posiadającej przy okazji duży zestaw technik i patentów związanych z łączeniem wybranych elementów chipu. Dzięki zakupowi firma z Santa Clara ma ulepszyć procesy tworzenia i testowania swoich nowych procesorów.

NetSpeed Systems zostało założone w 2011 roku przez Sundari Mitrę, projektantkę CPU, która wcześniej była zatrudniona w Intelu. Jej przedsiębiorstwo oferuje rozwiązania typu network-on-chip (NoC) dla firm przygotowujących własne jednostki SoC. Tego typu narzędzia pozwalają na automatyzację projektowania front-endu układów poprzez przygotowanie w pełni programowalnych, wysokowydajnych i efektywnych połączeń.

Sundari Mitra i Jim Keller

Ekipa Mitry wejdzie w skład działu Silicon Engineering Group kierowanego przez Jima Kellera. CEO NetSpeed nadal będzie zarządzała swoim zespołem, a nowy właściciel będzie honorował podpisane wcześniej umowy. Niemniej, po ich wygaśnięciu NetSpeed będzie przygotowywał rozwiązania wyłącznie na rzecz Intela. Nie jest niestety jasne, ile niebiescy zapłacili za przejęcie, ale można się domyślać, że nie była to mała kwota, zważywszy choćby na duży pakiet patentów należący do przejmowanego podmiotu.

Z perspektywy nabywcy, zakup był niezwykle istotny, co Intel zresztą podkreśla w informacji prasowej. Firma zauważa, że układy SoC są coraz bardziej skomplikowane, więc architekci muszą mieć odpowiednie narzędzia front-end do ich tworzenia. NetSpeed System przygotowało rozwiązania, które pozwalają na automatyzację procesu projektowania i sprawdzania poprawności działania, oszczędzając przy tym czas i pieniądze. Dostępne techniki pozwalają projektantom oszacować i zoptymalizować wydajność SoC jeszcze przed jego produkcją, wykorzystując rozbudowane algorytmy i automatykę sterowaną przez użytkownika.

Sprawdź ranking najpopularniejszych procesorów dostępnych w Polsce

Źródło: prasowe