Adrian Kotowski | 12 września 2018, 14:04

DRAMeXchange: niedobór procesorów Intela spowoduje spadek cen pamięci DRAM

Pamięci w końcu zauważalnie potanieją. DRAMeXchange, dział firmy TrendForce zajmujący się obserwacją rynku pamięci, podzielił się ciekawymi spostrzeżeniami na temat przewidywanych cen DRAM. Okazuje się, że niedobór procesorów Intela, z którym niebiescy próbują sobie poradzić na wszelkie możliwe sposoby, wpłynie też zauważalnie na cały segment pamięci, z czego akurat w tym przypadku klienci powinni być zadowoleni.

Jak podaje DRAMeXchange, Intel nie jest w stanie zapewnić odpowiednich dostaw swoich chipów dla partnerów produkujących notebooki. TrendForce obniżył z tego powodu szacowaną sprzedaż tego typu produktów na ten rok. W sierpniu dostawy CPU Intela do laptopów były o 5 procent niższe niż oczekiwano, we wrześniu luka może dobić nawet do 10 procent, a do końca roku przebije tę wartość. Problemu nie ma natomiast z produkcją kości DRAM, która pozostała na poziomie, który miałby sprostać podaży sprzed korekty.

Z tego względu na rynku będzie sporo pamięci, której firmy nie będą nawet mogły wykorzystać, co spowoduje obniżenie ich cen. Wcześniej sądzono, że w czwartym kwartale tego roku kości potanieją o około 2 procent w porównaniu do trzeciego kwartału. Teraz DRAMeXchange twierdzi, że spadek będzie jeszcze większy. Żeby było ciekawiej, podobnie sytuacja może wyglądać z pamięciami NAND, których cena i tak w ostatnim czasie bardzo mocno poleciała w dół.

Niewystarczająca liczba CPU powinna przełożyć się na mniejszy popyt na nośniki SSD ze strony producentów OEM. Dlatego też spadek cen kości NAND ma być bardziej gwałtowny, niż wcześniej sądzono. Rynek zareagowałby jeszcze mocniej, gdyby problemy z podażą procesorów dosięgły segmentu serwerów. Na to jednak Intel nie pozwoli, co potwierdzają też analitycy z TrendForce. Nie ma żadnych problemów z realizacją zamówień na jednostki serwerowe, więc też nie spada zapotrzebowanie na pamięć RAM i NAND.

Zobacz zestawienie najpopularniejszych pamięci RAM dostępnych w Polsce

Źródło: DRAMeXchange