Adrian Kotowski | 12 września 2018, 22:54

Apple iPhone Xs, iPhone Xs Max i iPhone Xr - znamy specyfikację i ceny nowych smartfonów

Ewolucja zamiast rewolucji. Apple zaprezentowało dzisiaj smartfony iPhone Xs, iPhone Xs Max i iPhone XR, przygotowane z myślą o kilku różnych grupach klientów. Wszystkie konstrukcje wykorzystują zaawansowany chip A12 Bionic, mają świetnej jakości ekrany OLED i niestety charakteryzują się również bardzo wysoką ceną.

Zacznijmy od iPhone’ów Xs i Xs Max, czyli nowych flagowców w ofercie Apple’a. Oba urządzenia zostały wyposażone w chip A12 Bionic wykonany w technologii 7 nm, oferujący 4 rdzenie GPU i 6 rdzeni CPU (2 mocniejsze i 4 słabsze) oraz silnik neuronowy do obliczeń związanych z maszynowym uczeniem. Pierwszy z wymienionych smartfonów oferuje wyświetlacz OLED Super Retina o przekątnej 5,8’’ i rozdzielczości 2436 x 1125 pikseli. W drugim mamy większy, bo 6,5-calowy ekran o rozdzielczości 2688 x 1242 pikseli. Niezależnie od wersji dostępna jest pełna obsług treści HDR i zgodność ze standardami HDR10 i Dolby Vision.

iPhone Xs i iPhone Xs Max

Apple podaje, że konstrukcje charakteryzują się stopniem ochrony IP68, co oznacza, że są pyło- i wodoodporne (do 2 metrów przez 30 minut). Na pokładzie smartfonów pojawiły się dwa główne aparaty fotograficzne 12 Mpx – pierwszy szerokokątny z przysłoną f/1.8 i drugi teleobiektyw z przysłoną f/2.4. Mamy podwójną optyczną stabilizację obrazu, hybrydowy filtr podczerwieni, inteligentny tryb HDR, czy lampę błyskową z czterema diodami i funkcją Slow Sync. Sprzęt pozwala nagrywać wideo w rozdzielczości 4K przy 60 kl./s, obsługuje funkcję slow motion (do 240 kl./s) i „kinową” stabilizację obrazu (dla rozdzielczości 720p i 1080p). Przednia kamera ma natomiast rozdzielczość 7 Mpx i przysłonę f/2.2.

iPhone Xs i iPhone Xs Max

Na dane użytkownika przeznaczono 64 GB, 256 GB lub aż 512 GB miejsca. iPhone Xs sprzedawany będzie tylko w wersji z jednym gniazdem na karty SIM, podczas gdy iPhone Xs Max również w edycji z dwoma, przy czym taki model ma trafić tylko na rynek chiński. Za łączność z siecią odpowiada szybki modem LTE z 4x4 MIMO i LAA, a także WiFi 802.11ac, Bluetooth 5.0 i NFC. Jeśli zaś chodzi o akumulatory, to dowiedzieliśmy się tylko tyle, że ten w podstawowym modelu zapewnia o 30 minut dłuższą pracę w porównaniu z iPhone’em X, a wersja Xs Max o 90 minut dłuższą.

iPhone Xs i iPhone Xs Max

Oba smartfony dostępne są w kolorach złotym, gwiezdnej szarości i srebrnym. Co do cen, to jak można się było spodziewać, tanio nie będzie. Zestawienie prezentuje się następująco:

  • iPhone Xs 64 GB – 4979 zł,
  • iPhone Xs 256 GB – 5729 zł,
  • iPhone Xs 512 GB – 6719 zł,
  • iPhone Xs Max 64 GB – 5479 zł,
  • iPhone Xs Max 256 GB – 6229 zł,
  • iPhone Xs Max 512 GB – 7219 zł.

Sprzęt będzie można kupić w Polsce od 28 września.

Został nam jeszcze do opisania iPhone Xr, który w teorii jest „budżetowym” modelem, choć trudno tak mówić o produkcie za ponad 3,7 tys. zł. W tej wersji nie znajdziemy już ekranu OLED, zamiast którego zastosowano panel LCD Liquid Retina o przekątnej 6,1’’ i rozdzielczości 1792 x 823 piksele. Co ważne, tym razem zabrakło obsługi treści HDR. Na pokładzie znajdziemy ten sam chip A12 Bionic, co w opisanych wyżej modelach, identyczny aparat przedni, ale już tylko jeden aparat główny o rozdzielczości 12 Mpx z przysłoną f/1.8 i optyczną stabilizacją obrazu. Możliwości nagrywania wideo są dokładnie takie same jak w iPhone’ie Xs.

iPhone Xr

Różnice widać natomiast w przypadku modułów łączności bezprzewodowej, bo tutaj otrzymujemy nieco wolniejszy modem LTE, który jednak i tak powinien zapewnić odpowiednio wysoką szybkość transmisji danych. Do tego dochodzą WiFi 802.11ac 2x2 MIMO, Bluetooth 5.0 i NFC. Sprzęt nie jest też tak odporny jak jego drożsi bracia – urządzanie spełnia normę IP67, czyli zapewnia wodoodporność do głębokości 1 metra po zanurzeniu na maksymalnie 30 minut.

iPhone Xr

Co do wersji pojemnościowych to też nie ma żadnych zaskoczeń, bo otrzymujemy do dyspozycji trzy edycje: 64 GB, 128 GB i 256 GB. iPhone Xr może być jednak ciekawy ze względu na dostępność różnych wersji kolorystycznych, których Apple przygotowało aż sześć: „product red”, żółty, biały, koralowy, czarny i niebieski. Urządzenie ma pracować na zasilaniu akumulatorowym do 1,5h dłużej niż iPhone 8 Plus. Jeśli zaś chodzi o koszt nowego produktu, to jak już wspomnieliśmy jest on naprawdę bardzo wysoki jak na sprzęt, który był reklamowany jako przystępny cenowo. Wygląda to tak:

  • iPhone Xr 64 GB – 3729 zł,
  • iPhone Xr 128 GB – 3999 zł,
  • iPhone Xr 256 GB – 4479 zł.

iPhone Xr

Tutaj na uruchomienie przedsprzedaży poczekamy trochę dłużej, bo ma ona wystartować 19 października. Nabywcy otrzymają swoje urządzenia 7 dni później. Warto też dodać, że żadne z opisywanych urządzeń nie ma standardowo w zestawie przejściówki ze złącza Lightning na mini jack, więc jeśli chcecie korzystać ze swoich słuchawek to będziecie musieli dokupić "dongle" we własnym zakresie.

Źródło: Apple